Reede, veebruar 7, 2014
 

Neli matkajat uisutasid mandrilt Hiiumaale

Märten Kuus
Jaanuari lõpus, kui külma oli 10 miinuskraadi ringis ja puhus leebe lõunakaarte tuul, uisutasid neli matkajat Rohukülast Hiiumaale.
Oma muljeid 40 km ja viie tunni pikkusest matkast jagas üks retkel osalenutest, Märten Kuus.
Enne sõitu uurisid matkajad jääkaarti ja selgus, et Haapsalust otse Heltermaale minnes jääks teele kahtlaste jääoludega piirkond. Seetõttu pandi kurss maha ohutumana näivas piirkonnas – Rohukülast edela suunas, otse Hiiumaa laidude poole.
“Teadsime ka, et risti meie teega, Hiiumaa ja mandri vahelt läheb läbi laevatee, aga kuna me ei osanud arvata, kas seda ka lähiajal on kasutatud, siis olime valmis, et tuleb poolel teel tagasi keerata,” ütles Kuus. Matkajad nägid, et millalgi oli tõesti laev sealt läbi jää trüginud, aga laevatee oli õnneks juba kinni külmunud ja sellest sai ohutult üle sõita.
Klassikarada keset pannkoogimerd
Esialgne plaan oli uisutada Rohukülast Hiiumaa laidudele, pidada Hanikatsi laiul lõuna ning sealt teisi laide külastades edasi Heltermaani sõita. Kuid Hiiumaale lähemale jõudes muutus jääpind rüsiseks, ühel matkajal hakkas saabas jalga hõõruma – nii tuli praamile jõudmiseks teekonda lühendada ja suund võeti Heltermaale.
Rüsijää ristisid uisumatkalised kohe pannkoogimereks, sest jäätükid nägid välja nagu poolviltu taldrikule laotud pannkoogid. “Kuigi tempo langes kõvasti, andis ka üpris konarliku jää peal täitsa edukalt uisutada,“ rääkis Kuus. Kohati pidid matkajad siiski uisud alt võtma, et jalgadele raputavast sõidust puhkust anda. Kuus kirjeldas toredat leidu – keset “pannkoogimerd” oli uuesti siledaks jäätunud pragu, mida mööda sai paaristõugetega klassikalises stiilis üpris hoogsalt edasi liikuda.
Peale Heinlaiul peetud söögipausi avastasid uisutajad enda suureks rõõmuks, et laiu varjus ootab neid uskumatult sile “terasjää”. “Raske on kirjeldada, kui mõnus oli loojuva päikese valguses ja taganttuules teekonna lõpu suunas tuhiseda,” meenutas Kuus.
Heltermaalt tagasi mandrile sõitsid seiklejad juba laevaga.
Merel on alati põnev
Kuus kinnitas, et merel igav juba ei hakka, kuna jäämaastik on mere eri osades väga erinev. “Teiseks muidugi on naljakas mõelda, et selle valge tardunud maastiku peal sai paar kuud tagasi aerutades lainetega rinda pistetud – täiesti teine keskkond,” ütles Kuus. Ta tõdes, et samas annab teadmine, et ollakse merel, uisutamisele juurde põnevust – on ju mere ees ikka teatav aukartus.
Kuus rääkis, et Väinameri pakub matkamiseks väga häid tingimusi: sobivate ilmastikutingimuste korral jäätub meri varakult, siis on rohkesti põnevaid saari ja laide, mida külastada, samas ka lõputuna näivat avarust. “See avarus mind vist kõige rohkem paelubki,“ tõdes ta.
Samas ei pruugi igal talvel head uisujääd tekkida – kord pole jää piisavalt sile, teinekord sajab jääle kohe paks lumekiht peale. Sellepärast soovitab Kuus tänavutalvist olukorda maksimaalselt ära kasutada.
Pikamaauisutamiseks on vaja matkauiskusid, mis erinevalt näiteks hokiuiskudest on pika ja sirge teraga, mis muudavad nad pikamaasõidul stabiilseks ja kiireks. Matkauiske saab sõltuvalt sidemetest kinnitada kas matka- või suusasaabaste külge. “Võttes appi ka suusakepid, meenutab tegevus igati vabastiilis suusatamist, aga on tunduvalt lihtsam ja kiirem – seetõttu annab uisutades läbida üpris pikki vahemaid,” selgitas Kuus.
Tema soovitus on, et enne uisuretke merel tuleb kindlaks teha jää olukord, seda näeb EMHI lehel olevalt jää-kaardilt. Samuti tuleks kaasa võtta piik, millega jää paksust kontrollida.
Ükskõik, kui paks ka jää tundub, tuleb kindlasti kaasa võtta jäänaasklid ja seljakotti toppida veekindlalt pakitud komplekt varuriideid. “On eluliselt tähtis, et peale ootamatut talisuplust saaks kiirelt kuivad riided selga,” ütles Kuus. Kui on plaan minna pikemale retkele, oleks mõistlik kaasa võtta ka kaart või GPS-seade. “Merel on üllatavalt lihtne kaugusi ja asukohta valesti hinnata.” Muidugi pole uisutamine ainus viis, kuidas talvist merd nautida – merele võib minna suusatama või ette võtta tõukekelguretke.
Kindlasti peab enne jääleminekut tegema endale selgeks jääl käitumise ohutusnõuded, et vältida ohte ja osata hädaolukorras päästa nii ennast kui teisi. Märten Kuus soovitas, et väga hea ülevaate jääl käitumise kohta saab päästeameti lehelt http://www.rescue.ee/jaaohutus

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411