Reede, veebruar 21, 2014
 

Emmaste uus vallavalitsus klaarib eelmise tehtud asju

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Emmaste vallajuhid said äsja teada, et eelmine vallavalitsus on vallaeelarve n-ö lõhki laenanud, lisaks ripub õhus EASi paari tuhande eurone nõue.
Kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seadus sätestab, et laenukoormus ei tohi ületada 60 protsenti omavalitsuse puhastulust, rahandusministeeriumist aga teatati, et valla võlakoormus on viidud 68 protsendile.
Sellest, et laen lubatud piirmäära ületab, polnud teadlik ka praegune volikogu esimees Ülo Kikas, kes oli eelmise volikogu liige. Kikas ütles, et valla eelarvestrateegiasse sai kirja, et lubatud 60 protsendi määra ei ületata ja laenu võttes eelmist vallavolikogu lubatud piiri ületamisest ei informeeritud.
“On arusaamatu, miks vald sellisesse olukorda viidi ja sellise seisu tekitamine oli ka rahandusministeeriumile üllatuseks,” nentis Kikas.
Tõde selgus 12. veebruaril, kui tänavuse aasta eelarve vastuvõtmise tähtajani oli jäänud natuke üle kahe nädala. “Rahandusministeeriumi töötaja teatas, et Emmaste valla 2013. aasta vastuvõetud eelarve ja 2013. aasta eelarve täitmine ei lähe kokku – järelikult on puudu lisaeelarve,” selgitas vallavanem Tiit Paulus.
Lisaeelarve oleks mullu septembris-oktoobris pidanud koostama eelmine vallavalitsus, kes pärast 20. oktoobri kohaliku omavalitsuse valimisi ametist lahkus.
“Mina ei tea, kas see koostati, aga volikogu seda arutanud ei ole ja vastu ka ei ole võetud,” ütles Paulus.
Ülo Kikas ütles, et põhjuseks, miks uus vallavalitsus aasta lõpul lisaeelarvet ei koostanud, oli vallavõimu vahetumisel tekkinud infosulg.   1. oktoobril lahkus ametist kauaaegne raamatupidaja Aira Lerch. Praegune vallavanem ütles, et tema eelmise vallavanema Tiit Peeduga näost näkku ei kohtunudki. Talle anti üle autovõtmed, S-kaart, tankimiskaart ja pangakontode väljavõtted ning sellest seisust tuligi vallajuhtimist alustada.
Tiit Peedu, kes praegu on ametis Paldiski linnapeana, ütles, et laenukoormus ületati Emmaste kergtee valgustuse ehitamisega ja seda ei tehtud tahtlikult.
Ta selgitas, et lisaeelarvet polnud kellegagi koostada, kuna Ülo Kikas palus valla finantsjuhi konkursi peatada, et võimuletulijad saaks niiöelda oma meeskonna kokku panna.
Peedu ei nõustunud ka süüdistusega, et ta valla asjaajamist üle ei andnud. “Reedel kinnitati uus vallavanem ametisse ja reedel mind vabastati. Uus vallavanem oleks võinud tulla nädal varem minuga rääkima, aga keegi ei tundnud huvi – miks pidin mina oma vabast ajast veel tööle jääma,” küsis  Peedu vastu.
Valla laenukoormus
Kokku on vallal praegu viis laenu kogusummas 664 000 eurot. Laenu võeti eelmisel aastal kokku üheksal korral. Laenu vajas vald spordihalli kütte- ja ventilatsioonisüsteemi rekonstrueerimiseks, Emmaste ühisveevärgi pumpla rekonstrueerimiseks ja kergliiklustee valgustamiseks.
Ühe võimalusena, kuidas valla laenukoormust vähendada, arutati teisipäeval toimunud vallavolikogu erakorralisel istungil võimalust, et anda Tohvri hooldekodu ehitamiseks võetud laen hooldekodu teenindada. Volikogu liige Avo Kail, kes oli eelmise volikogu võimukoalitsioonis, ütles, et see pole võimalik, kuna tooks kaasa kohatasude tõusu. Vallavanem Tiit Paulus ütles, et laenu üleandmine on võimalik ka ilma, et kohatasu suurendatakse.
EASi nõue
Kirvena ripub Emmaste vallavalitsuse pea kohal ka Ettevõtluse Arendamise (EAS)sihtasutuse nõue. EAS rahastas vallale kuuluva Hiiumaa hooldekeskuse Tohvri ümberehitust 2012. aastal ja leidis järelkontrolli käigus tõsiseid puudusi. Halvimal juhul võib EAS vallalt tagasi nõuda paar sada tuhat eurot.
Tiit Paulus ütles, et vigu on tehtud ja mingi nõue tuleb kindlasti, kuid oli optimistlik ja avaldas lootust, et EASi algset nõudesummat – paarisaja tuhande eurost tagasimakset – õnnestub vähemaks saada.
Vallavanema sõnul oli pretensioone nii hanke läbiviimise kohta, kasutatud materjalide kui ehitaja pädevus kohta. Praegu tegeleb vallavalitsus vastuse koostamisega. EASile vastamise tähtaeg on märtsi algul.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411