Reede, jaanuar 3, 2014
 

Talvine sõiduplaan tuleb ja jääb

Harda Roosna | Hiiu Leht
Vedajafirma teatas eelmise kuu lõpus, et Hiiumaa parvlaevaliin läheb esmaspäevast üle jäätingimuste sõiduplaanile, kuigi terve detsember on olnud üks soojemaid ja jääd ei paista veel kusagilt.
OÜ Väinamere Liinid teatel kehtib Rohuküla–Heltermaa liinil esmaspäevast, 6. jaanuarist kuni 14. aprillini jäätingimuste sõiduplaan, mis võrreldes mulluse aasta alguse sõiduplaaniga on tihedam – nädalas kuus reisi rohkem.
Väinamere Liinide teenindusjuhi Anu Hiiuväina sõnul tuleb jaanuarist aprillini arvestada laevaliikluses võimalike jääoludega ja just seetõttu on nihutatud mõnede laevade väljumisaegu, et tagada plaanipärane laevaliiklus ka raskete jääolude korral. “Soodsate ilmaolude korral laevade ülesõiduajad ei pikene ja jäätingimustele vastavate muudatuste kokkuleppimisel võeti aluseks ühenduvus bussiliiklusega,” selgitas Hiiuväin.
Reise rohkem
Koos jäätingimuste sõiduplaaniga kasvas ka riigitellimuse maht aasta alguskuudeks. Esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval on juures üks väljumine mõlemast sadamast – seega varasema viie väljumise asemel ühest sadamast on nüüd kuus väljumist.
Kellaajad jäävad samaks tööpäeviti Heltermaalt kell 6.30, 11.30, 20.30 ja Rohukülast kell 6.30 väljuvate reiside puhul.
Kuuel väljumisel on muutus 10 min varasemaks või hilisemaks, kahel vastavalt 20 min ja 25 min. 20 minutit varem väljub ka pühapäevahommikune esimene reis Heltermaalt. See omakorda mõjutab kaugliinibusside väljumisi.
Kaugliinid 702 Kärdla–Haapsalu–Tallinn ja 704 Õngu–Käina–Tallinn hakkavad pühapäeviti väljuma 15 minutit varem. Buss väljub Kärdlast kell 7.30, Käinast 7.45 ja Emmastest 7.20, kuna laev hakkab pühapäeviti Heltermaalt väljuma kell 8.10 senise 8.30 asemel.
Parvlaevade talvise sõiduplaani tõttu ei muutu maakondlike liinide busside väljumisajad.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja märkis, et sisuliselt on tegemist parvlaevade talvise sõiduplaaniga, mida rakendatakse talveperioodil, kui peab arvestama ka võimalike raskete ilmastikuoludega.
Talvine sõiduplaan jääb
Maavanem lisas, et uus parvlaevade baasgraafik lepiti kokku juba kevadel nii, et igal aastal hakkab  jaanuarist kehtima talvine sõiduplaan, mis tagab raskete talveolude korral stabiilse liikluse ka juhul, kui laevad vajavad pikemat ülesõiduaega.
“Käesoleval aastal on ilmad pehmed olnud, kuid sellest hoolimata tuleb üle minna talvisele graafikule, et tagada üleveo stabiilsus ühesuguse laevagraafikuga igal talvel. Kliendid saavad siis reise planeerida ja piletid ette osta oluliselt suurema kindlustundega,” põhjendas Rahuoja.
Liiga palju muutusi?
Ka mullu tehti nii laevade kui busside sõiduplaanis üsna palju muutusi. Maavanem selgitas, et muutuste põhjuseks on nii tihedam ja kiirem parvlaeva ülevedu kui saare koolivõrgu ümberkorraldused. “On loomulik, et ka ühistranspordi kett tervikuna peab muutuma, et järgnevatel aastatel muudatusvajadusi minimaliseerida ja tugineda parvlaevaliikluse baasgraafikule ning see ka pidevalt kommunikatsioonis hoida,” ütles Rahuoja.
Selleks, et sõiduaegadega mitte eksida, soovitab ta reisijatel enne teeleasumist laevade-busside sõiduajad üle vaadata.
Laevade reisiajad on üleval www.tuulelaevad.ee ja busside sõiduplaane saab vaadata Hiiu maavalitsuse veebilehelt www.hiiu.maavalitsus.ee. Busside uued sõiduajad ilmusid ka 22. oktoobri Hiiu Lehes.
Rohuküla–Heltermaa liinil hakkas mullu aprillist kehtima uut tüüpi laevade sõiduplaan, mis põhineb kolmetunnisel reisivahel varasema nelja tunni asemel.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411