Reede, jaanuar 17, 2014
 

Sihtasutuse moodustamine lahtine

Liina Siniveer
Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene ütles, et Hiiumaa muuseumi muutmine sihtasutuseks on mõistlik, Hiiumaa valdade volikogud alles hakkaavad asja arutama.
Eile Hiiumaa-visiidil käinud kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene ütles, et sihtasutuse Hiiumaa muuseum moodustamine riigi ja kohalike omavalitsuste koostöös on mõistlik, kuna nii kaasatakse muuseumi juhtimisse ka kohalikud inimesed. “Pole karta, et muuseum likvideeritaks või viidaks kogud mujale – mina näen ohtu ainult siis, kui kohalikul kogukonnal kaob huvi muuseumi vastu,” ütles Nõgene Hiiu Lehele.
“Eesti vabariigile on oluline see, et muuseumikogu siin säiliks ja et see muuseum oleks võimalikult hästi kogukonnaga haakuvalt ja kogukonnale huvitavalt juhitult,” lisas ta.
Nõgene kinnitas, et kuna muuseumi kogud antakse sihtasutusele vastutavale kasutusele, tagab riik muuseumi tegevuse rahastamise vähemalt senises mahus.
Muuseumi kinnistud Kärdlas, Kassaris, Käinas, Malvastes, Emmaste antakse sihtasutuse moodustamisel sihtasutusele üle.
“Me ei ole survestanud, et kohalik omavalitsus peaks hakkama kindlasti mingisuguseid summasid eraldama, sellist kohustust ei ole kuskile kirja pandud,“ lisas Nõgene.
HOL: Kokkulepet pole
Hiiumaa omavalitsuste liidu (HOL) juhataja Üllar Padari ütles eile Hiiu Lehele, et “jõnks käis läbi” kui ta kuulis teleuudistest, et sihtasutuse moodustamine on Hiiumaa omavalitsustega kokku lepitud: “Seda kokkulepet ei ole, kuna sihtasutuse moodustamine on volikogude otsustada ja volikogud alles hakkavad seda arutama,” selgitas Padari.
Sihtasutuse moodustamist arutati korraks ka HOLi 6. jaanuari istungil, kuid sealgi ei kujundatud lõplikku seisukohta, mida ministeeriumile vastata. Leiti, et nii kiiresti ei jõuta asja arutada ja vastust koostada.
Pühalepa vallavanem Ants Orav tõdes, et muuseumi sihtasutuseks muutmisele on omavalitsustel raske öelda nii ”ei” kui “jaa”. Ka Pühalepa vallavolikogu alles hakkab teemat arutama.
Padari nentis, et see, kuidas riik Hiiumaa muuseumi sihtasutust moodustab, on tingimuslik ja omavalitsuste fakti ette panek. “Riiki ei tohiks niimoodi juhtida,” nentis Padari.
Käina vallavanem Omar Jõpiselg ütles, et Hiiumaa omavalitsuste põhimure on, kas riik tagab jätkuvalt muuseumi tööks vajaliku rahastuse ja aastaid muuseumihoonetesse tegemata jäetud investeeringud. Esimesed rahasüstid tulid alles mullu ja koguvajadust need veel ei kata.
Kultuuriministeeriumi tegevus riigiasutustena toiminud maakonnamuuseumide üleandmiseks kohalikele omavalitsustele algas 2012. aastal.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411