Teisipäev, jaanuar 28, 2014
 

Millest räägivad riided, mida kanname

repro
Inimesest esmamulje loomisel on riietel suur osa, aga eelkõige kaitsevad kehakatted meid siiski külma eest.
Hiiu Lehe poole pöördus lugeja, keda häris, et uhkelt riidesse sätitud lapsed tulevad jõulupeole pidukleidis, aga jalas on ikka lotakad talvesaapad ning kultuurihooaja avapeol kannavad daamid peokleidi juurde tänavasaapaid.
Mood on muutlik
Ajakirja Eesti Naine moetoimetaja Anne Metsis ütles, et nägemata konkreetset kombinatsiooni, oleks vastus, et kõik on väga suhteline. “Suhteline on talvesaapa mõiste – see võib olla šikk kontsaga nahksaabas, karvane nn lumesaabas, madal väike “vanainimesesaabas”, aga ka pidulik kleit võib olla konservatiivsest mustast teatrikleidist popi vintage´ni…,” loetles Metsis.
Tema hinnangul sõltub üldilme rohkem saapast. “Ja kus neid vingeid uusi saapaid siis veel näidata kui mitte koolipeol!” küsis Metsis. “Kui just ei ole tegemist rannakleidiga, sest see ja karm talvine saabas on natuke halb kombinatsioon, aga traksidega kleit, pehmest lõngast pitskoes boolero ning kõrge säärega saapad – why not!?”
Veel pakkus ta, et tume sukk võiks olla saapa ja kleidi vaheliseks ühendavaks lüliks, ihuvärvi sukaga on vastuolu suurem.
Edasi fantaseerides leidis ta isegi lumesaapa-taolisele jalanõule koha mingit sorti kleidi juurde: “Kujutage ette mägikuurordi “after-ski” meeleolu ja stiili ning “proštšai molodost” saapaid ning naljakat käekotti lillelise maksikleidi juurde…?”
Lisaks tõi ta näite eelmise laupäeva LPst, milles moedisainer Liisi Eesmaa näol on ehe näide talvesaabaste ja kleidi stiilsest kooskõlast.
Metsis leiab, et praeguses moes on suur vabadus ja isikupärased stiilimiksid kõrges hinnas. “Kui neid oskuslikult kasutada, võib klassikalised reeglid kõrvale jätta,” leiab moeteoimetaja.
Talveriietus tagab tervise
Kui peole või külla minnes on oluline väljanägemine, siis pakasega õue minnes peab lisaks ka tervisele mõtlema. Perearst Marje Vann rääkis, et talveriietuse märksõnaks on kihilisus, naturaalsed materjalid ja arvestamine sellega, mida õues kavas teha.
Materjalidest sobivamad on naturaalne nahk ja lambavillane. “Ka kaasaegsed kunstmaterjalid võivad head olla, aga siis tuleb jälgida toote kohta antud infot etiketil ja ka testida, kas info vastab tõele,” ütles Vann.
Kihilisusel on mitu eelist: esiteks hoiab soojust erinevate riietusesemete vahele jääv õhk, teiseks saab riideid ära võtta, kui palavaks läheb. “Kindlasti on riietevalik erinev, kui laps pannakse kelgu peale istuma või tegelete ise talispordiga,” ütles Vann. Kui külmaga on kavas õues sportida, tasuks tema soovitusel soe jopp pigem kotiga kaasa võtta, et hiljem märja nahaga ei külmetaks. Samuti ei tohi talvised riided ja jalanõud olla kitsad. “Ja mis kõige tähtsam – külma ilmaga õues olles peavad jalad ja käed olema soojad,” kinnitas perearst.
Moetoimetaja ja perearsti soovitusi kokku võttes võiks öelda, et paindlik suhtumine ja praktilised kavalused aitavad igas olukorras kena välja näha ning moemaailmas ei ole reegleid, vaid soovitused. Riietuse kaudu aga on võimalik edastada sõnumit, mida endast arvatakse ja kellena soovitakse end näidata.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411