Reede, jaanuar 10, 2014
 

Käsitöölaat jäi kingituste müümiseks hiljaks

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kärdlas vahetult enne jõule peetud käsitöö ja omatoodangu laat läks paljudel müüjatel korda, kuid mitmedki müüjad kurtsid, et laat oleks võinud olla varem, sest selle toimumise ajaks olid paljudel juba kingid ostetud.
Sestap tehti 2014. aasta laadaks juba nüüd plaan, et see toimub detsembri teisel nädalavahetusel. “Enamus oli oma müügiga rahul, aga üldine arvamus oli, et nädal varem oleks pidanud olema,” märkis laata korraldanud Hiiumaa käsitööseltsi juhatuse liige Nele Eller. “Keegi ei öelnud, et tal läks halvemini kui eelmisel aastal, aga keegi ei öelnud ka, et oleks väga palju paremini läinud.”
Ta lisas, et siiski oli laat tore ja positiivse meeleoluga.
Soe ilm ei soosinud villasokkide müüjaid
Pitsude ja veel viieteist käsitöölise toodanguga laadal müümas käinud OÜ Pitsu üks omanikest Lille Mäeumbaed kiitis, et tal läks laadal müük hästi ning käive oli eelmise laadaga võrreldav.
“Läks väga erinevaid asju, põhiliselt ikkagi kingitustekraam,” rääkis Mäeumbaed. Ta lisas, et palju osteti pitsusid ja lõikelaudu. “Esimesel päeval takseeritakse ja teisel päeval tullakse ostma, see on juba selline laadakomme,” ütles ta.
Samas märkas ta, et mõnel teisel müüjal ei läinud müük sugugi nii hästi. “Ma tean, et mõni oli väga õnnetu. Mida ei müünud sel aastal – vanajumal ei ole ju meiega mestis – ei müünud villaseid asju: villaseid sokke, kindaid sai vähe müüdud, sest õues oli soe,” ütles Mäeumbaed.
Ta lisas, et talle oli abiks ka renditud kaardimakseterminal, üks kahest kogu laada peale.
Mäeumbaed avaldas lootust, et kaupa oleks ka muidu ostetud, aga arvas, nii mõnigi klient kulutas tema juures seetõttu plaanitust rohkem, et ei pidanud sularahaga arvestama.
Hästi müüs toidukraam
Mäeumbaed märkas, et müük läks hästi toidu pakkujatel. “Toidukraam oli detsembri hitt meil Pitsus ka,” ütles ta. “Hiiumaa toitu on nii vähe, et tehku aga rohkem need, kes vähegi toiduga tegelevad.”
Laadal nii oma Hiiu Gourmet kui Hiiu Ihuhoolduse toodangut pakkunud Heli Hahndorf märkis, et sellel aastal oli tõesti tore see, et toidu pakkujaid oli päris palju. “Hiiu Gourmet kaubal oli ka hea minek, kuigi eelmise aastaga võrrelda ei saa, sest siis olime alles alustanud ja sortimendis oli ainult kaks toodet,” ütles Hahndorf. Ta lisas, et tänavu oli valikus juba kümmekond erinevat toodet ning osteti nii maitsesoolasid kui siirupeid. “Populaarne oli Hiiumaa metsamarjade glõgi,” lisas ta ning ütles, et hästi läks ka käsitööseepide müük.
Laadal kitsejuustu ja lõnga pakkunud Lepaniidi talu perenaine Kaire Vannas ütles, et käis jõululaadal müümas viimati paar aastat tagasi ja ka toona oli nii, et juustust sai lahti juba reedel poole päevaga.
Laat jäi hiljaks
Eller rääkis, et rahvast käis küll palju, hästi läks toidukaup, aga käsitööd osteti tõesti vähe. “Tegin panuse selle peale, et mandrihiidlased on kõik koju tulnud ja äkki ostavad rohkem. Ostsid küll toidukaupa jõuludeks, aga tundub, et kingitused on juba varem valmis vaadatud,” ütles Eller.
Mäeumbaed oli nõus, et paljudel olid ilmselt kingid juba ostetud. “Inimesed ikkagi mõtlevad ju pikemalt ette,” märkis ta. Mäeumbaed lisas, et kui tema müüki laat väga ei mõjutanud, sest pood on kogu aeg lahti, siis paljud käsitöölised müüvad oma toodangut ainult laatadel. “Kui ta sel päeval ei müü, siis on ka jõulud kohe käes ja siis ei ole enam miskit teha, siis jääb kaup kätte,” ütles ta.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411