Teisipäev, jaanuar 7, 2014
 

Kaanest kaaneni kalmistuid täis

Kadi Kiiver | Hiiu Leht
Jõulude eel valmis Hiiumaa muinsuskaitse seltsi eestvõttel raamat “Hiiumaa kalmistud”, millele Dan Lukas lubas peatselt lisa.
Kõvakaanelise üllitise esitlusel Hiiumaa muuseumi Pikas majas kõneles raamatu sünniloost seltsi juhatuse liige ja maakonna muinsuskaitseameti peaspetsialist Dan Lukas.
Tema sõnul on Hiiumaa kalmistuarhitektuur ääretult põnev. “Meil on olemas väga uhked plekkpärjad, meil on olemas isegi trapetsiaalne hauaplaat, palju raidkivi hauaplaate, pae-, malm- ja sepisriste ning lugematul hulgal uuemat kalmistuarhitektuuri,” ütles Lukas. “Need on loomult tagasihoidlikud, nagu inimesedki, kes siin Hiiumaal elavad.”
Lukas, kes on ise Hiiumaa kalmistuid inventeerinud, tõi välja, et maakonna kalmistutemaatika on palju laiem, kui valminud raamatusse mahtus.
Esmaseks eesmärgiks oli kõigi Hiiumaa kalmistute põhiandmete kokkupanek. Tekstiosa autori Vello Kaskoriga lepiti kokku, et aluseks võetakse andmed, mis on olemas Lukasel ja Hiiumaa muuseumil ning midagi juurde uurima ei hakata. Raamatust leiab iga kalmistu asukoha, suuruse, ligikaudse haudade hulga, asetuse skeemi ja valiku tuntud inimestest, kes sinna maetud.
Lukas tõdes, et esmasündinu sisaldab kindlasti vigu ja sestap jäeti raamatu lõppu tühjad lisalehed, kuhu igaüks saab iseseisvalt parandusi ja täiendusi teha.
Teksti toetab suur hulk fotosid, millest enamiku pildistanud Mart Mõniste, kes on ka raamatu kujundaja. Fotosid on teinud ka Mari Loit ja Triin Lukas, kasutatud on Dan Lukase enda ja Hiiumaa muuseumi fotokogusid. Raamatu koostajate ridadesse kuulub Kaskori, Lukase ja Mõniste kõrval Maarika Leis-Aste, kes samuti kuulub seltsi juhatusse.
Lukas lubas, et see raamat ei jää viimaseks, järgmised tutvustavad kalmistuid ükshaaval ja põhjalikumalt. Järgmine raamat on kavas pühendada Kummistu kalmistule, mis on ainus rahula, kuhu kedagi enam ei maeta. Lukas loodab, et selle erisuse tõttu on seda lihtsam hõlmata.
Raamatu “Hiiumaa kalmistud” väljaandmist toetasid Hiidlaste koostöökogu läbi LEADER-programmi, Kärdla linn, Eesti kultuurkapital ja Hiiumaa muuseum.
Esitlusel kõneles kalmistutest arheoloogi pilgu läbi Ulla Kadakas muinsuskaitseametist. Tema kolleeg Ilme Mäesalu esitles slaidiprogrammina põnevamaid leide mandri ja Helgi Põllo Hiiumaa kalmistutelt.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411