Teisipäev, jaanuar 14, 2014
 

Hobist ettevõtteks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kärdlas tegutsev Heliivika OÜ on pisike üheinimese-ettevõte, kust saab tellida omanäolisi ehteid, karpe ja kaarte.
Heliivika kodukontoris on meister Helen Leesil (27) kogu aeg näpud töös. Nipsasju valmistav Lees hakkas ise endale tööandjaks, kui hobi valmistada endale ja sõpradele ehteid hakkas kõvasti aega võtma.
Algus aga on aastate taga. Juba väiksena meeldis Helenile nikerdada, joonistada ja ajakirja Tähekese eelviimasel lehel olevaid meisterdusi kokku panna. Muidugi olid koolis tema lemmiktundideks joonistamine ja käsitöö. Käina kaunite kunstide kooli kunstiosakonnas õppides sai ta lisaks teadmisi ja oskusi õpetaja Reet Ellerilt. Pärast põhikooli õppis ta Hiiumaa ametikoolis aia- ja maastikukujundust, kuid ei valinud lisaaineks rahvuslikku käsitööd. “Mõtlesin, et soki- või kampsunikudumisega ära ei ela,” meenutas Lees tollaseid valikud. “Ma ei kujutanud ettegi, millega ma praegu tegelen.” Küll sai ta ametikoolist esimesed teadmised ettevõtlusest ja turundusest.
Haljastajat temast ei saanud, küll aga hakkas ta hobikorras ehteid valmistama.
Ükskord avastas ta internetist veebilehelt ehted, milliseid polnud varem näinudki – need olid tehtud polümeersavist ja pärlitest. “Huvi oli nii suur, et istusin ööde kaupa üleval, proovisin ja katsetasin.”
Ta hakkas veebist materjale tellima, endale ja sõpradele ehteid valmistama, lisandus oskusi ja süvenes soov sellega tegeledagi.
Tuurus ettevõtlust õppides küpses soov alustada oma firmaga. Tänu juhendaja Matti Lüsi toetusele vormistaski Lees mullu suvel OÜ Heliivika, mille ainuomanik ta on. Miljonäriks ta sellega veel saanud pole, kuid nagu ta ise ütleb: “Ma poleks oma ettevõtet teinudki, kui see üldse ära ei tasuks.”
Natuke teeb talle muret, et käsitöömeistrite töö eest ei taheta maksta nii palju  kui see tegelikult väärt on. “Tööd ja tegemist on palju, aga käsitöö pole meil siiski eriti hinnas,” leiab ta. “Kuna inimesed harjunud paljusid asju ise tegema, on kujunenud arvamus, et see töö ei maksa midagi.”
Prossist pruudikimbuni
Helen valmistab ehteid ja nipsasju, mille järele just nõudlust on. “Mul pole ruumigi midagi ette teha ja seisma panna, valmistan põhiliselt neid asju, mida tellitakse,” ütles Lees. Ja tellimusi tuleb. Suurt tööruumi tal ei ole ja ta katsub kodus hakkama saada. “See töö ei nõua erilisi töövahendeid ega ruumi ja polümeersavist tööd saan koduahjus ära põletada,” rääkis meister. Voolimine käib põhiliselt käte vahel ja karpide-kaartide valmistamiseks on vaja vaid paberit-liimi ja kuiva pinda.
Tööd alustas ta ehete valmistamisest, aga nüüdseks on lisandunud kõikvõimalikke esemeid ja kaunistusi teemade kaupa. Enim tuleb tellimusi pulmadeks – kutsetest pokaalide ja küünlakaunistusteni, peiu revääriroosidest-lipsunõelest-mansetinööpidest pruudi pea- ja käevõru ning pruudikimbuni välja. “Mida küsitakse, seda teen,” kinnitab meister. Näiteks hiljuti tuli tal valmistada polümeersavist pruudikimp, mille saaja oli elus lillede suhtes allergiline.
Aga ta on teinud Käsna-Kalle- ja kaelkirjakukujulisi prosse ning küüslaugukujulisi kõrvarõngaid – fantaasial piire pole ja Helen pole “ei” öelnud ühegi soovi peale.
Tema osavate näppude all valmivad ka kaaned laste sünnitunnistuse jaoks, rahataskuga õnnitluskaardid, fotodega leinakaardid, järjehoidjad ja loomulikud kõikvõimalikud ehted. Kõik tööd on nägusalt pakitud ja valmis kinkimiseks.
Oma poodi OÜ-l Heliivika veel pole, aga valmis töödega saab tutvuda ja neid tellida veebilehe www.heliivika.com kaudu.
Suur osa energiast ja ajast kulubki kodulehega majandamisele ja tööde ülespildistamisele, sest ennast tuleb ju nähtavaks teha – kuidas muidu teataks hakkajast ettevõtjast, kes tänu huvipakkuvale hobile ise endale tööandjaks sai.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411