Teisipäev, jaanuar 14, 2014
 

Hiiula harjutas Peeter Perensi käe all

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Dirigent Peeter Perens jagas Hiiumaa koorijuhtidele näpunäiteid, tehes proovi segakooriga Hiiula.
Hiiula dirigent Sirje Lillo kutsus tänavuse laulupeo lauludele lihvi andma Tallinna tehnikaülikooli akadeemilise meeskoori peadirigendi Peeter Perensi. “Ärksamad koorijuhid ikka kutsuvad teise dirigendi proovi tegema,” selgitas Perens, miks ta kutse vastu võttis.
Perens töötas laupäeval Käina kultuurikeskuses Hiiumaa lauljatega neli tundi, aidates neil ette valmistada laulupeo repertuaari. Proovides said osaleda ka saare teiste kooride lauljad ja dirigendid. Võimalust kasutas enamus Hiiumaa dirigentidest, aga ka mõned lauljad.
Dirigent hindas koori taset
Tänavuse suure peo kava on mitmekesine ning lisaks vanadele ja tuntud lauludele on ka hulk uusi. Üheks keerulisemaks neist on meie oma helilooja Erkki-Sven Tüüri laul “Taandujad”. “Laulupeo repertuaaris peabki olema ka mõni raskem lugu, mille pärast pingutada,” leidis Perens.
Ta rääkis, et nende lugude esitusega, mida proovis laulda jõuti, jäi ta rahule. “Noodid on ära õpitud, lauljatel on valmisolek laulda, arvestatud on dirigentide nõudmistega – seega põhi on olemas,” ütles dirigent.
Perens kinnitas, et repertuaari omandamisega on Hiiula koor graafikus ja jõuab enne pidu toimuvaks ettelaulmiseks kõik lood selgeks õppida.
Aega selleks on veel mõni kuu. Tööd laulupeokavaga alustasid koorid juba sügisel.
Mentor suureks abiks
Mentorkoolituse programm käivitus Eestis juba 2005. aastal. Nõuandjat on võimalik tellida kooriühingu kaudu ja see on dirigentidele suureks abiks. Mentor on eelkõige õpetaja õpetaja, see tähendab, et annab nõu dirigendile, kuidas töötada kollektiiviga, valida repertuaari või kava kokku seada.
Hiiumaal on mentorõpet väga aktiivselt kasutanud puhkpilliorkestrid, pidude eel saab kutsuda nn peomentoreid repertuaari osas nõu andma. “Pidude eel kasutataksegi rohkem mentorite abi,” ütles Hiiumaa rahvakultuuri peaspetsialist Helle-Mare Kõmmus.
“Mentorite kutsumine on kindlasti vajalik, seda võiks isegi palju rohkem teha,” ütles Perensi õpetusi jälginud Kärdla kammerkoori dirigent Raili Schults. Tema arvates peaks koorilaulu kuvandit Hiiumaal muutma, püüdlema rohkem professionaalse repertuaari ja kõlakultuuri poole. “Südamest soovin, et Hiiumaa koorilaulu tase kasvaks,” ütles Schults, kes Kärdla kammerkooriga töötanud kolm aastat. “See kokkusaamine oli mulle väga kasulik ja näis, et ka lauljad nautisid teistlaadi proovi.”
Hiiula laulja Ly Meldorf kiitis, et kuigi proovipäev oli pikk, ei muutunud see üksluiseks ja möödus kiiresti: “Proov oli huvitav ja lõbus, kuid samas õppisime palju.”
Hiiumaalt taotleb suure peo pääset 13 koori, 3 orkestrit, 9 tantsu- ja 5 liikumisrühma.
Segakoorid peavad õpitu esimest korda ette näitama juba veebruaris. Kogu repertuaar peab selge olema aprilliks.
26. laulu- ja 19. tantsupidu toimub Tallinnas 4.–6. juulil. Laulupeo kunstiline juht on dirigent Hirvo Surva, tantsupeo kunstiline juht Maido Saar.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411