Teisipäev, detsember 17, 2013
 

Sven Kõllamets – harjunud olema sõltumatu

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kodanikupäeva aumärgi saaja tuleks tagasi kodusaarele, kui siin saaks ratastooliga minna kõikjale, kuhu vaja.
Hiiumaa noormees Sven Kõllamets pälvis tänavu kodanikupäeva aumärgi kodanikukohuse silmapaistvalt hea täitmise eest.
Kodulinna tagasi ei pääse
Kõllamets ütles, et oma tulevikku on tal raske Hiiumaaga seostada, kuigi kodusaarel olla talle väga meeldib. Probleemiks aga on, et iseseisvunud noormees peaks siin sõltuma teistest inimestest.
Ta tõi näiteks, et Hiiumaa suurim täiendkoolituskeskus – Tuuru – on jätkuvalt ratastooliga ligipääsmatu, kinosaal ja raamatukogu samuti. Mitmed kõnniteede madaldused linna keskväljakul on tehtud selliselt, et ratastooli “nokk” tõuseb ikka üles ja ikka on kellegi abi vaja. Isegi kohviku Rannapaargu kaldteed on ehitatud selliselt, et iseseisvalt ei saa sealt üles ei ratastooli ega lapsevankriga. Kõllamets, kelle jaoks on oluline sportimisvõimalus, viitas, et ka Mängude majja ta kõrvalise abita ei pääse.
“Olen harjunud olema oma igapäevategevustes sõltumatu, õppima, tarbima kultuuri, suhtlema sõpradega ja sisenema ja lahkuma elukohast iseseisvalt,” ütles ta.
Ainsate positiivsete näidetena tõi ta Hiiumaa haigla ja uuendatud Kärdla laululava, kuhu ta sel aastal esimest korda iseseisvalt üles sai.
Tema soovitus on, et Hiiumaa võiks olla Eesti esimene saar, kus on kaardistatud kõik ratastooliga ligipääsmatud kohad ja kus järgmised 20 aastat tegutsetakse nende kõrvaldamise nimel.
Õpib-töötab-nõustab
Kõllamets, kes on seisnud puuetega noorte huvide eest, õpib Tallinna tehnikaülikoolis (TTÜ) õigusteadust. See on juba teine eriala, mida ta selles kõrgkoolis õpib. Varem ta on õppinud geenitehnoloogiat.
Ta töötab TTÜ karjääri- ka nõustamistalituse spetsialistina ning osaleb MTÜ Händikäpp kogemusnõustamis- ja koolituskeskuse töös. Õppimise ja töö kõrvalt on ta Eesti Liikumispuudega Inimeste liidu esindaja sotsiaalministeeriumi juures tegutsevas tehniliste abivahendite ja rehabilitatsiooniteenuste ekspertkomisjonis, Tallinna linna noortenõukogu aseesimees ja MTÜ Pane Oma Meeled Proovile juhatuse liige.
Selle toreda seltskonna korraldatud kohvikust said osa tänavuse Kärdla kohvikutepäeva külastajad. Kõllamets juhendas ratastoolirajal sõitjaid ning oli filmitähe rollis – filmilindile jäädvustati üks nädalapäev Sveni elust.
Sven ütles, et motivaator, mis teda nii aktiivselt tegutsema paneb, on soov luua väärikaid eneseteostusvõimalusi kõikidele noortele.
Nagu tavaline laps
Sven rääkis, et kaasasündinud kõndimispuudest hoolimata kasvatasid vanemad Tamara ja Henno teda kui tavalist last, kes ei tundnud end millegi poolest teistest kehvema või nõrgemana. “Sain kodust kaasa teadmise, et elus tuleb väärtustada teisi ja iseennast, soovitu saavutamiseks tuleb teha tööd ning uudishimu ja huvi tuleb toita,” ütles Kõllamets. “Mulle ei öeldud kunagi, et mõni küsimus on rumal, vastupidi, vanemad ja õpetajad julgustasid mind osalema konkurssidel ja olümpiaadidel.”
Kõllametsa arvates kiputaksegi inimesi liiga palju sildistama ja rolle tema eest ära otsustama. “Näiteks ratastoolis nähakse tihti ohvrit ja kadunud võimalusi, aga ohvril on väga keeruline näha oma potentsiaali või arendada tugevusi, mis tal on,” ütles Kõllamets. Ratastool pole seega puue, vaid sõiduvahend, mille abil ta liigub kiiremini.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411