Laupäev, detsember 28, 2013
 

Meite vabrik sai valatud tantsu- ja lauluvormi

Kärdla linna kujunemisloos on olnud kõige olulisemaks sündmuseks kaleviriide vabriku rajamine ja selle natuke rohkem kui saja–aastane töötamisaeg.
Vabrikumaja põletati maha oktoobris 1941. Koos sellega kaotasid kohalikud elanikud igapäevase töö.
Sajandivahetuseks olid elus veel mitmed eakad, kes mäletasid ja tekkis mõte, et oleks vaja ka noorematele jäädvustada elu Kärdlas suure vabriku ajal. Helju Kõmmus kuulas vanade vabrikutööliste mälestusi, kirjutas kanga loomisprotsessi lugulauluna üles ja laulule lisaks nuputas töid kirjeldava tantsulise liikumise.
Aastaks 2001 oli tantsulaul valmis ja tantsurühm Kohvitantad selle selgeks õppinud. Tookord esineti ka linnarahvale. Sellest on nüüdseks üle tosina aasta möödas. Õnneks sai tants filmilindile jäädvustatud ja ansambli Ajaratas lauldud lugu lindistatud.
Sügisel otsustasid Kohvitantad tantsulaulu meelde tuletada ja taaselustada. Kohaliku omaalgatuse programmi õpiringide meetme toel sai kalevivabriku loomist, tegutsemist, tööde iseloomu ja tööliste mälestusi sõelutud. Samuti kaasajastati kunagi salvestatud materjalid.
8. oktoobril alustas Helju Kõmmus esimese prooviga – kokku kanti ette 25 salmi lugulaulu, iga salm kirjeldab erinevat töölõiku. Detsembri alguseks oli meil selge 13 salmi, ehk villahunnikust olime saanud valmis kvaliteetse kanga, mida on veel vaja töödelda.
Kolmapäeval, 4. detsembril väisasid Kärdlat kogu vabariigi folkloorikuraatorid. Muuhulgas tutvustati neile Kärdla linna kujunemist seoses kalevivabrikuga. Teemat vedasid Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo ja rahvakultuuri spetsialist Helle-Mare Kõmmus. Materjali illustreeris tantsurühm Kohvitantad Ille Savioja juhendamisel. Kangakudumise tantsulugu “Meite vabrik” sai folkloorikuraatoritele ette tantsitud koos sõna-, väljendi- ja situatsiooniseletustega. Oma teadmisi jagas ka väärikas eas Helju Kõmmus.
Tantsurühm Kohvitantad jätkab hoolega veel järele jäänud salmide jalgadesse harjutamist, et saaksime oma linna ajalugu ette tantsida kõigile soovijaile.

Kohvitantade nimel
Ille Savioja
Kärdla kultuurikeskuse eakate tantsurühm

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411