Teisipäev, detsember 10, 2013
 

Läbimatu metsatee pahandab külaelanikke

Helja Kaptein
Kõpu poolsaare Hirmuste küla elanikud on pahased, et metsavedajad on “üles kündnud” tee, mida mööda külaelanikud said otse Kalanasse, aga Hiiumaa metsaülem Lembit Lühi ütleb, et roopad on seal juba kaua olnud.
Hirmuste küla elanikud on harjunud sõitma Kalanasse mööda metsateid, mitte suure ringiga mööda maanteed. Otsetee on metsavaheline pinnasetee, mis osaliselt on riigimetsa majandamise keskuse (RMK) tee, osaliselt eratee. Seaduse järgi ei ole neist lõikudest avalikuks kasutamiseks kumbki, kuid RMK metsateed võib kasutada igaüks ja erateed omaniku loal.
Nüüd teeb RMK Hirmuste piirkonnas mitmel langil raiet ja elanike hinnangul on just  metsamasinad teele sisse sõitnud sellised rööpad, et muidu korralik pinnasetee on tavalise autoga täiesti läbimatu. Hiiu Lehega ühendust võtnud elanikud on pahased, et tee on läbimatu ja pole neile teada, millal see korda tehakse.
Hirmuste küla elanik Valdu Kallas, kelle maalt kõnealune tee üle läheb, rääkis, et tee on praegu sellises olukorras, et džiibiga saab läbi, aga tavalise autoga mitte.
Metsaülem Lembit Lühi ütles, et RMK vedas seda teed kasutades metsamaterjali tänavu veebruaris, kui pinnas oli külmunud, kuid rööpad teel on veelgi varasemast ajast. “Selle kevadega neid rööpaid seal küll tekitatud ei ole, need olid enne seal,” ütles Lühi. “Kes need roopad seal põhjustas – eks varematel aastatel RMK,” lisas ta.
Metsavedu tüliõunaks
Lühi rääkis, et praegu seisab selle tee lankide ääres 1000 tihumeetrit puitu ja oodatakse pinnase külmumist, et seda saaks metsast välja vedada. Pärast metsamaterjali äravedu on RMK kohustatud tee korrastama.
“Praegu on pilt võib-olla tõesti kole – vesi peal, aga ilmad on sellised ja midagi pole teha – märjal ajal pole mõtet teed korrastama hakata. Kui kevadel vesi ära läheb, siis korrastatakse,” ütles metsaülem. Ta lubas, et kevadel viiakse eramaa peale teeaukudesse täiteks ka mõned koormad kruusa ja riigitee osa silutakse maastikuautoga läbitavaks.
Eramaal on veoteest u 500 m ja see läbib kolme kinnistut. Lühi kinnitas, et eramaa kasutamine metsaveoks räägitakse enne maaomanikega läbi. “Kindlasti kooskõlastame vastavalt RMK sisekorrale veo omanikega, tehes ajutise lepingu tee kasutamiseks,” ütles ta.
Maaomanik Kallas on selle vastu, et metsavedu üldse tema maa pealt läbi käiks, sest tema sõnul on metsamasinad juba kaks korda otsetee Kalanasse ära lõhkunud ja parandamata jätnud. “Kaks korda on mind petetud, nüüd on kolmas kord ja mina lähen panen auto ette, kui nad tulevad,” ütles Kallas. Tema kodust otse Kalanasse on 1,5–2 km, ringiga mööda teist teed 7 km. “Me oleme pensionärid ja suhtleme kahe küla vahel ka,” selgitas Kallas, miks otsetee vajalik on.
RMK: metsateed ei peagi saama sõiduautoga läbida
Ta pakkus, et RMK võiks metsakoormaid välja vedada ka teist teed mööda, Kaleste kaudu: “Tehku metsa ringi keeramise koht ja viigu Kalestesse välja!”
Lühi ütles, et RMK ei suuda kõiki pinnaseteid hoida sellises korras, et neid saaks sõiduautoga läbida. “Sinna ei pea sõiduautoga üldse peale saama, maastikuauto, jalgrattaga saab seal sõita ja jalgsi ka käia,” sõnas ta.
Eestis on seaduse järgi kaheksa liiki teid: maanteed, kohalikud teed, erateed ja metsateed, lisaks tänavad ja taliteed ning jalg- ja jalgrattateed. Avalikult kasutatavad teed on neist vaid riigimaantee, riigi talitee, kohalik tee ja kohalik talitee. Metsatee on seaduse tähenduses riigimaal paiknev valdavalt riigimetsa majandamiseks kasutatav tee, mida võib kasutada igaüks juhul, kui riigiasutus ei ole metsateed või selle osa sulgenud või metsateel liiklust piiranud. Eratee on tee, mis paikneb juriidilise või füüsilise isiku kinnisasjal ning seda võib kasutada üksnes omaniku loal.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411