Reede, detsember 20, 2013
 

Külli Karik: Jõuluime jõudis meieni

Aasa Saarna
Emmaste valla Tilga küla Varese talu perenaise, kolme lapse ema Külli aasta on olnud kehvapoolne, kuid aasta lõpp toonud rõõmu tänu headele inimestele.
Aasta algul oli Külli nii haige, et anna või otsad, suvel juhtus halbu asju pere lemmikute, lüpsikitsedega, siis hakkasid üle jõu käima FIE maksud ja Külli lühike eraettevõtja põli tuli lõpetada ning ta jäi ravikindlustuseta. Õnneks on viimase kuu-pooleteise jooksul juhtunud imelisi ja häid asju.
Päris oma õpetaja
Pere noorim laps, kaheksa-aastane Sander, kes on autist, käib teist aastat Kärdla sotsiaalkeskuse lastehoius.
Sügisest sai Sander tänu Põhja-Eesti autismi liidu projektile endale päris oma õpetaja, kelle hoole all on poisiga toimunud imeline areng. “Sander on toredasti arenenud – ta on rahulikum, suudab paigal püsida, ei väsi ära,” kiidab ema Külli.
Õpetajaks ehk moodsa sõnaga tugiisikuks on Liis Ristal, kes tegeleb poisiga kolmapäeviti terve pika tööpäeva, seitse tundi. Väga rahul on Külli Karik kõigi sotsiaalkeskuse töötajatega, kelle hoole all Sander samuti on olnud, kuid Liisil, kes tegeleb ainult ühe lapsega, on aega minna temaga näiteks ujuma ja ratsutama.
Kõik oli tore, kuni ema meilile laekus ühe kuu arve, milles tugiisiku teenuse eest küsiti 91,30 eurot. “Ma ei teadnud seda, et me peame nii palju maksma ja meie pere jaoks on see väga suur summa, lausa šokeerivalt suur – seda ei ole meil kuskilt võtta,” ohkab Külli, kes puudega poja pärast tööl käia ei saa. Nii ongi viieliikmelise pere ainsaks toitjaks isa Indrek Nigu.
Asja teeb veel hullemaks, et projekt kestab maikuuni, kokku teeks see pere väljaminekuks ligi 700 eurot. Külli läks abi küsima koduvallast Emmastest, kui vald, kes maksab küll Sandri lasteaiakoha tasu ja pisut sõidutoetust, selleks võimalust ei leidnud.
Asja arutati sotsiaalkeskuse töötajate Elle Voolma ja Katrin Maanasega, kes kutsusid appi Hiiu maavalitsuse töötaja Aasa Saarna. Tema pöördus abi saamiseks Roundtable Kärdla ja ASi Dale poole.
Meis on hoolivust
Saarna rääkis, et Roundtable Kärdla president Sven-Erik Veimer algatas liikmete seas kohe rahakogumise, ASi Dale juhataja Tiit Asumets võttis aega aktsionäridega nõupidamiseks. Peagi tuli teade, et AS Dale toetab hättasattunud peret 700 euroga ja kui ülekanne tehtud, teatasid ka Roundtable Kärdla liikmed, et neilgi on raha koos. Kuulnud, et Sandrile vajaminev raha juba käes, ütlesid nad, et ei loobu ning kogutud raha läheb mõnele teisele abivajajale, vahendas Saarna.
“Rahast tähtsamgi on suhtumine – mõlemad organisatsioonid, kelle poole pöördusime, olid valmis aitama. See annab turvatunnet, et meie inimestel on empaatiavõimet ja hoolimist nõrgemate suhtes,” ütles Aasa Saarna.
Eelmisel nädalal käis Külli Karik koos Kärdla sotsiaalkeskuse perega, kasvatajate ja lastega Leisus Dale kollektiivi tänamas. Tänukirja sai ka Aasa Saarna. Sander aga kinkis omalt poolt tänutäheks pildi, mille ta päev varem koos Liisiga joonistas. Tutvumisringkäigu tegid lastele ja õpetajatele Mare Kuslap ja Dale poolt olid kõigile lastele kingiks kommikotid.
Imed jätkuvad
Kord, kui Külli oli koos lastega Roograhu restoranis pitsat söömas, hakkasid temaga vestlema kaks kõrvallauas istunud meest. Kõht täis, tõusid nad, et lahkuda ja siis võttis üks meestest rahakotist 50 eurot ning ulatas selle Küllile sõnadega: “See on teie pere abistamiseks. Sa oled nii tubli ema.” Kui Külli küsis, et tahaks teda ajalehes avalikult tänada, ütles mees, et kui ta teda tänada soovib, siis tänagu Kärdla lennujaama. “Ütle veel, et jõuluimesid ei ole, lihtsalt uskumatu. Terve aasta läbi on olnud ainult kurvad asjad ja nüüd, aasta lõpus tulevad rõõmsad,” ohkas Külli Karik õnnelikult. “Väga hea tunne on, me ei ole käinud kusagilt abi palumas ja nüüd tuleb see justkui iseenenest.”
Aastaks ajaks lahenes ka Külli tervisekindlustuse mure – selle sai ta abikaasa kaudu, kuid see kehtib vaid seni, kuni Sander esimese klassi lõpetab. Kuna Sander sai koolipikendust, on nüüd sellega veel aega. Mis saab edasi, seda ta veel ei tea, kuid kuna asjad on nüüd hästi minema hakanud, ehk laheneb seegi mure.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411