Reede, detsember 6, 2013
 

Kohvikutepäev ja Orjaku sadam noppisid preemia

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Novembri lõpus toimunud Lääne-Eesti turismikonverentsil sai aasta turismiteo tiitli Kärdla kohvikutepäev ja aasta turismiarendajaks pärjati Orjaku sadama-ala koostööprojekt.
Mõlemas kategoorias tunnustati kahte paremat. Kui Orjaku sadam pälvis suurtoetusi saanud Pärnumaa MTÜ A2 Racing järel väärika teise koha, siis Kärdla kohvikutepäev oli ülekaalukalt esimene Saaremaa Tall Ships Races Cruise-in-Company ees.
Teine suur tiitel
Kärdla kohvikutepäeva auhinna vastu võtnud Ly Kaups ütles, et auhind oli juba teine. Esimese, kultuuripärli tiitli sai kohvikutepäev seitse aastat tagasi.
Kohvikutepäeva korraldas tänavu esmakordselt MTÜ Kärdla Kohvikutepäev, mille lõid kohvikutepäeva idee autor Ere Naat ja Ly Kaups. Varem on sama tiim sündmust juhtinud Hiiumaa Turismiliidu alt. Nüüd aga on kohvikutepäev kasvanud nii suureks, et loodi eraldi MTÜ.
Seitsme aasta jooksul on tehtud 127 kohvikut ja kohvikuid on korraldanud oma poolteist tuhat inimest. Kaups rõhutas, et kohvikutepäev on kõigi kohvikupidajate tegu. “Iga kohviku juures on tiim – kõige väiksem kohvik tehti esimesel aastal kahekesi, aga nüüd on suuremates kohvikutes isegi nelikümmend tegijat,“ ütles Kaups.
Lisaks kahele peakorraldajale on nõuandjatena abiks olnud muuseumitöötaja Helgi Põllo, teatrikunstnik Mae Kivilo ja projektijuht Margit Kääramees. “Aga selle tõelise paueri on andnud need 1500 inimest, kes on neid kohvikuid teinud,” kiitis Kaups.
Ta märkis, et auhind on kohvikutepäevale hea reklaam, sest korraldajate eesmärk ongi aastaringselt kohvikutepäeva pildil hoida.
Tulevikuplaan on kujundada ühepäevasest sündmusest kohvilõhnaline nädalavahetus. Selles suunas on korraldajad juba kolm aastat töötanud. Järgmise aasta kohvikutepäeva teema veel teada ei ole, ilmselt kujuneb see märtsikuu kohvikutekonkursi tulemustest lähtuvalt. Korraldajate soov aga on, et kohvikutepäev laieneks Kärdlast välja ning üle saare oleks väikseid armsaid eel- ja järelkohvikuid.
Ka sadamal teine tunnustus
Aasta turismiarendajaks pärjatud Käina vallavalitsuse ja Orjaku külaseltsi koostööprojekt Orjaku sadama-ala arendamiseks oli sadama arendajatele samuti teine tunnustus. Auhinda vastu võtmas käinud MTÜ Orjaku Külaselts juhatuse liige Margit Kääramees rääkis, et varem on tulnud koostööle tunnustus Brüsselist.
“Turismiarendaja tunnustuse saamine tekitas uhke tunde,” ütles Kääramees. “See on suur tunnustus väikestele tegijatele”.
Kääramehe sõnul arvestasid hindajad projektide võrdlemisel, kuidas tegevus või objekt on mõjutanud piirkonna turismi. “Meie puhul oli üheks olulisemaks argumendiks ka see, et me suvel hoidsime lahti infopunkti – ehitised ehitisteks, aga et seal toimib ka elu!” selgitas Kääramees.
MTÜ Lääne-Eesti Turism juhataja Anneli Haabu sõnul kaaluti hindamisel turismiteenuse või -toote terviklikkust ja jätkusuutlikkust, samuti regionaalse koostöö aspekti ning hinnati panust külastajate arvu tõstmiseks regioonis.
Käina vallale kuuluv Orjaku väikesadam oli aastaks 2007 seisus, kus sadama-ala oli amortiseerunud, puudusid külalissadamale vajalikud teenused, sadam ei vastanud ei sadamasse tulijate ega kohalike elanike ootustele. Seetõttu alustas Orjaku külaselts koostöös omavalitsusega sadama arendusprojekte, mille käigus korrastati sadam, ehitati matkarada ja kolm uut maja.
Tänavu juunist augustini hoidis kogukond külamaja avatuna nii sadama külalistele kui kohalikele – majas toimusid kontserdid ja muud sündmused, kolmel suvekuul käis infopunktis poolteist tuhat külastajat.
Käina vallavalitsus arendas kõrvalasuvat kalasadamat, mis anti pikaajalisele rendile kohalike kalameeste ühendusele. Kui varem oli Orjaku sadamas kalamehi näha vaid kevadisel tuulehaugi-hooajal, siis nüüd on kalurid on leidnud võimaluse püütud kala edasimüügiks. Arendused on kaasa aidanud lisateenuste tekkimisele: varem olemas olnud majutusele on lisandunud pubi, pakutakse väljasõite merele. Sadamale olulise ohutusprojekti viis ellu MTÜ Orjaku Jahtklubi.
Tunnustused anti kätte 28. novembril Lääne-Eesti teisel turismikonverentsil Pärnus.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411