Laupäev, detsember 28, 2013
 

Käina pensionärid Tallinnas: meremuuseum oli hiidlasi täis

Käina pensionärid käisid Tallinnas Titanicu ekspeditsiooni vaatamas.
Ühtlasi oli põhjust põhjalikumalt üle vaadata ka Euroopa üks viimase aja muuseumiuhkusi ja auhinnatud meremuuseum ise. Reisimõte sai alguse mõnevõrra varem.
Ühel novembrikuu esmaspäeval kogunesid Käina valla aktiivsed eakad, 16 inimest Käina raamatukogu saali, et arutada MTÜ Kaarel ja Leena tegemisi.
Helgi Reede oli kohale kutsunud valla sotstöötajad Kairi Hiisi ja Aime Mägi, vallavanema Omar Jõpiselja ja Hiiumaa Kodukandi juhatuse liikme Ester Tammise. Arutati, mida teha, kui tuleb tüdimus ja väsimus peale… Tegijad juba aastaid ühed ja samad inimesed. Seltsi liikmete arv ei kasva. Tekkinud oli käegalöömise mõte…
Raha ei ole, et midagi ergutavat ette võtta. Kui vald aitaks ühe väljasõidu korraldada… Ja siis see tuli: käiks ära Lennusadamas, kus parasjagu ka Titanicu näitus. Sotstöötajad asusid asja uurima, vallavanem toetas mõtet ja tehtud see sai.
Kuulutus ilmus valla lehes ja nimekiri täitus robinaga. Osalustasu vaid 15 eurot. Tänuväärne ettevõtmine. Tänu vallale.
Hommikul, kui Käina vallavalitsuse toel ja innustusel reisibuss praamile sõitis, oli meid 74. See ports jaotus muuseumimajas koguni kolmeks grupiks, keda suunasid asjatundlikud giidid. Kui muidu käivad näitustel ja muuseumides ikka naised, siis seekord oli juba üsna kopsakas ka meeste osakaal. Tõestus, et oli mida uudistada. Ja oligi. Võtame või allveelaeva Lembit. Seda haruldust sai isegi päris seest vaadata ja katsuda. Palju meil neid ikka on, kes allveelaeva oma silmaga näinud on. Nüüd on neid tüki maad rohkem.
Kogu vesilennukite sadamaangaar on võimas. Väge annab juurde sisekujundus ja väljapanekud. Seal on nii merepõhja imitatsioon, meremärkide kaskaad, meremiinid, torpeedod, mitut masti veesõidukeid. Saab videomänguna tulistada tõelisest kuulipildujast laevu ründavaid lennukeid. On aastasadade taguse koge vrakk ja jutud sinna juurde.
Ja kuulsa Titanicu näitus Inglismaalt. Tragöödia on kogu selle toreduse ja mastaapsuse juures tajutav. Isegi ängistav. Kõigi hukkunute nimed reisiklasside kaupa koos meeskonnaga on mäletamiseks kirjas ja seina peal. Rohked mälestuskatked reisinute kohta viitavad tõsiasjale, et õnnetused ei hüüa tulles. Elagem nii, nagu need hetked, milles olete, võivadki olla viimased. Elagem mõistlikult.

Ester Tammis
Kodukant Hiiumaa

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411