Reede, detsember 6, 2013
 

HiKu aastalõpunäitus pakub üllatusi

| Hiiu Leht
Tänavune Hiiumaa kunstnike kuues aastalõpunäitus üllatab. Muuhulgas ühe jõulise poliitilise sõnumiga. Selle on skulptuurina “Ubinad rahvale” sõnastanud muidu hõbesepana tuntud Aado Algvere (66).
Sõnumit kannab kätetu-jalutu torso, mis istub liivakivist rattal. Kuju karjeks avatud suu on täis topitud paberilehtega, millel hüüdlaused “Rohkem kultuuri!”, “Võid kindel olla!”, “Töötab!”, “Meiega võidavad kõik!” jne. Ka torso materjal kannab omamoodi sõnumit – pealtnäha justkui pronks, tegelikult voolimismaterjaliga kaetud vahtplast.
Kokovkin: HiKu parim näitus
Hiiumaa loovisikute vabaühenduse HiKu eestkõneleja Toomas Kokovkin nimetas täiesti eriliseks üllatuseks seekordset keraamika- ekspositsiooni, mis väljas kultuurikeskuse näituseruumis Rookopli 18. “See on omaette ja täiesti tõsiselt tihe väljapanek,” kiitis Kokovkin.
Varem on HiKu aastalõpunäitustel olnud keraamikat peotäis. Tugeva tõuke selle kunstiliigi viljelemiseks Hiiumaal andis sel suvel Tubala külas avatud anagama-tüüpi keraamikaahi.
“Iga järgmine näitus on olnud parem ja tänavune on parim kõigist varasematest,” lisas Kokovkin. “Mulle tundub, et tänavuse näituse tase on suhteliselt ühtlane ja see annab kunstinäituse mõõdu väga hästi välja,” selgitas Kokovkin esmaspäeval, vahetult enne näituse avamist Kärdla büroohoone galeriis Keskväljak 5A.
Ta oli nõus nimetama ka oma erilised lemmikud – Tiiu Valdma vaip “Ristuvad teed”, maalid Lasnamäe motiividel Kalli Samorodnilt, mis mõjuvad uue värske tuulepuhanguna, ja Märt Rannasti maal “Protsessioon”.
Maaliv uurija: hea läbilõige
Kalli Samorodni (39), kes kolis Hiiumaale aasta tagasi, käis vaatamas juba eelmist HiKu aastalõpunäitust. “Mõte tuua seekordsele näitusele ka oma maalid, oli kahepoolne – sattusime Toomas Kokovkiniga linna peal kokku ja ta küsis, kas mul oleks midagi näitusele pakkuda ja siis kahe peale mõtlesime välja, et võiks need panna.”
Vaadata on Samorodni 2012. aastal Tallinna ülikooli lõputööna valminud “Lapsepõlvemaa”, “Ehitus” ja “Patriarh Aleksius II väljak”, kõik seeriast “Lasnamäe maastikud”.
Lääne prefektuuri Kärdla kriminaaluurijana töötav Samorodni lõpetas mullu kunstiõpetuse bakalaureuseõppe lastekaitse lisaerialaga. “Politseitöös peab ka igasuguseid oskusi ja teadmisi olema, et inimestega suhelda – mida laiem silmaring, seda lihtsam inimestega jutuotsale saada,” selgitas kunstnik, kes kunagi õppinud Nõo reaalgümnaasiumi füüsikakallakuga klassis, Tartu ülikoolis geograafiat ja muidugi omandanud uurija eriala. “Ja alati on hea ka see, kui tagataskus on veel üks eriala juhuks, kui politseitöö ära tüütab,” lisas ta naerdes.
Samorodni sõnul on meeldiv, et HiKu näitusel on esindatud enamik peamisi kunstivorme. “See on heal tasemel läbilõige kunstist nagu ka Hiiumaa ise, mis on nagu väike maailma mudel, kus kõik, mis vaja, on olemas, ja kuhu on koondunud just see parem osa maailmast,” ütles Samorodni.
Ta silmas paljudes töödes saare mõjusid: “Mitmetes töödest õhkub Hiiumaale omapärast rahu ja mõtisklevat aja voolamist looduse keskel, mis vahel näitab ka oma karismaatilist ja jõulisemat poolt.” Samas hindas ta meeldivaks, et oma koht on näitusel ka ühiskonnakriitilisel kunstil.
Näituse kujundasid Märt Rannast, Lia Lüdig-Algvere, Sulev Loopalu ja kõik HiKu liikmed.
Kokku on uue aasta alguseni avatud näitusel 49 tööd 23 autorilt.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411