Laupäev, detsember 28, 2013
 

Gaasitarbijad seisavad silmitsi uue euroballooni nõudega

Uued vedelgaasi ohutusnõuded sunnivad gaasitarbijaid senised majapidamisgaasi balloonid välja vahetama Pii-märgistusega balloonide vastu.
Majapidamisgaasi kasutajad Hiiumaal jagunevad kaheks: lõunas püütakse varuks osta ja täidetute vastu vahetada vanu punaseid gaasiballoone, põhjas ostetakse innukalt uusi. Sõltuvalt gaasi kasutamise aktiivsusest on õiged sammud mõlemad. Nimelt võib vanu balloone veel terve aasta jagu kasutada.
2006. aastal vastu võetud ja tänavu muudetud majandus- ja kommunikatsiooniministri määruse “Vedelgaasi ohutusnõuded” kohaselt on 1. jaanuarist keelatud täita balloone, mis ei vasta eurodirektiivile ja millel puudub selle direktiivi nõuete kohaselt paigaldatud Pii-märk. Üle-eestilises ringluses arvatakse olevat u 100 000 vanamoodsat gaasiballooni.
Kärdlas ostetakse uusi
Hiiu vallas Kärdlas saab majapidamisgaasi kolmest kohast: Olerexi tanklast, Berku Eritööd kauplusest ja Faasioni poest. Olerexi Kärdla tankla klienditeenindaja Tiia Raagnurm tõdes, et majapidamisgaasiga seoses on inimestel segadust palju. Ta selgitas, et lõppeval aastal võib ta kliendi vana punase gaasiballooni veel vahetada samasuguse täidetud ballooni vastu, uuel aastal enam mitte. Uue ballooni soetamisel saab vana ballooni tanklas tasuta üle anda.
Asemele saab osta 5-, 11- või 17kilose ballooni, mille mahutavus vastavalt 12, 27 ja 41 liitrit. Valida on keeratava ja klikk-kinnitusega mudeli vahel. Raagnurm tõi võrdluseks, et vana punane balloon kaalub 21 kg ja sees on 50 l vedelgaasi. Sellele lähedaseima, 17kilose ballooni 41 liitrit gaasi maksab 29 eurot, ballooni saab 60 euro eest. “Kui uus reduktor juurde võtta, siis tuleb inimesel arvestada pea sajaeurose väljaminekuga,” nentis Raagnurm.
Berku Eritööd OÜ sekretär Lea Kiiver ütles, et nende äris on uued euronõuetele vastavad ASi Eesti AGA gaasiballoonid müügil juba kolm kuud. Valida saab 11- ja 17kilose ballooni vahel. “Väiksemaid võetakse veidi rohkem,” tõi ta esile. Kiiver arvas, et eelistus tehakse väiksema kasuks, et vaba ruumi jääb siis hoiukohas rohkem. “Ostetakse päris aktiivselt, usutavasti sooduspakkumise tõttu,” leidis ta ja viitas, et AGA pakub soodushinda jaanuari lõpuni.
Faasioni kaupluses on müügil Airok OÜ gaas ja balloonid. OÜ Faasion klienditeenindaja Lea Kallas rääkis, et uute gaasiballoonide müük on aasta lõpul hoogustunud ja pakkuda on 11- ja 17kiloseid. “Ostetud on päris hästi,” kiitis ta ja tõi välja, et eelistatakse pigem väiksemaid, kuna neid on kergem tõsta ja transportida. Seadisti ehk reduktor on ballooniostul hinna sees. Soodushinda saavad Faasionis aasta lõpuni need, kes vana ballooni üle annavad.
Lõunas eelistatakse vanu
Käinas müüb ASi Propaan majapidamisgaasi Hiiumaa Agrovarustus OÜ Talupood. Müüja Lea Lellep rääkis, et inimesed käivad uute balloonide kohta uurimas küll, kuid ostetud pole seni ühtki. Need vähesed kliendid, kes Talupoest gaasi ostnud, on vahetanud vanu punaseid balloone täidetute vastu. “Müügikohti on palju,” oletas Lellep vähese nõudluse põhjust. Ta leidis ka, et neil, kel hiljuti balloon vahetatud, pole uue ostuga kiiret. “Mõni kasutab gaasipliiti ainult suvekodus, siis jätkub gaasi päris pikaks ajaks,” arutles Lellep.
ASi Olerex Käina tankla müüb OÜ Saare Gaas balloone ja vedelgaasi. Klienditeenindaja Urve Jõeleht rääkis, et esmaspäevaks, 16. detsembriks ei olnud neil pakkuda enam ühtki vana punast ballooni. Kas saarlased neid enne aasta lõppu juurde toovad, polnud teada. “Uusi balloone meilt ostetud pole,” tunnistas Jõeleht. Ta lisas, et neil on müügil ainult 17kilone hall balloon, 11kiloseid müügil pole.
Emmaste endises tanklas tegutsev Muku Tare müüs majapidamisgaasi viimati kevadel. Äri pidava OÜ M&T ECC juhataja Terje Martinson rääkis, et vallas gaasihuvilisi jagus ja müük läks päris hästi, ent gaasiettevõte Saare Gaas pidas sealset käivet liiga väikeseks ja lõpetas maikuus tarne. “Leping lõpetati päevapealt, aga ma ei jäta jonni, otsin teise tarnija,” rahustas Martinson Emmasteotsa gaasitarbijaid.
Ta tõdes, et uute balloonide ost – esimene investeering – on kallis. “Gaasimüüja rõhub peale, et osta lisaks ka uus regulaator ja voolikud ja klambrid.” Martinson teadis rääkida, et olgugi uus balloon vaid 4 kg võrra kergem, on igapäevasele majapidamisgaasi kasutajale 21kiloselt 17kilosele balloonile üleminek tülikas. “Üks memm tõi näite, et kui tal seni läks üks balloon kvartalis, siis nüüd tuleb tihemini müügipunkti vahet sõitma hakata,” vahendas Martinson.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411