Teisipäev, detsember 17, 2013
 

Ametikooli lõpetas 20 bussijuhti

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa ametikooli tänavused viimased lõpetajad üllatasid nii kooli kui endid – reedel said kõik 20 bussijuhi kursuse alustanut tunnistuse kätte.
Tavapäraselt võetakse erialadele, kus vaja individuaalset juhendamist, vaid 15 õppurit. Bussijuhiks soovis õppida tunduvalt rohkem inimesi – 36.
Hiiumaa ametikooli õppeosakonna juhataja Reet Nisumaa rääkis, et erandkorras võeti vastu 20 soovijat arvestusega, et keegi ikka langeb välja, kuid nii ei juhtunud – lõpetasid kõik.
Popid ametid
Ametikooli direktor Ülo Kikas rääkis, et veoautojuhtide koolitus, millega alustati 2009. aastal, oli edukas – sinna oli palju soovijaid. “Sealt kasvas vajadus koolitada ka bussijuhte,” lisas Kikas.
Uue eriala avas ametikool, kuna ettevõtjad on huvitatud uutest bussijuhtidest ja nüüd lõpetaski esimene sats bussijuhte.
Kui võimalik, kavatsetakse korrata nii veoautojuhtide kui bussijuhtide koolitust.
Juhte õpetanud OÜ Positiivne juhatuse liige Raivo Avango, rääkis, et teooriaosa on nn raskete masinatega sõitma õpetamisel küllalt sarnane, kuid bussijuhtidel on lisaks roolikeeramisele ja masina tundmisele vaja osata ka reisijatega suhelda.
Praktikas on siiski erinevusi. Avango kirjeldas, et kui veoautol on esimesed rattad n-ö istumise all, siis bussil paar meetrit juhi selja taga.  Avango sõnul tekitas kõige enam segadust suure kaarega manööver Kärdla kitsastel tänavatel. “Õpilasi hirmutas, et pöörde tegemise ajal oli juht ise koos bussininaga “kraavis”, kuigi tegelikult olid bussi rattad muidugi tee peal.”
Veel peab bussijuht arvestama, et ta ei vea kruusa ega killustikku vaid inimesi ja seega tuleb pöördeid, pidurdusi ja paigaltvõttu teha sujuvalt.
Koolist saadi ametiõpe ja valmisolek riikliku D-kategooria eksami sooritamiseks, et saada bussijuhi kutsetunnistus. “Viimane kiirendus on veel tegemata, aga ma olen veendunud, et nad saavad kõik hakkama,” ütles Avango.
Bussijuhiks õppis ka üks naine
Kursusevanem Inge Gagarina, kes oli grupi ainuke naine, rääkis, et talle meeldivad väljakutsed. “Mul ei ole ametit ega tööd, millega ma poleks hakkama saanud,” rääkis Gagarina.
Kuna Hiiumaa ametikoolil pole enam väikest bussi, millega õpilasi vedada, otsustas samas koolis õpetajana töötav Gagarina omandada bussijuhi kutse. “Iga kord pole suurel bussil juhti ja ma võin siis ise õpilastega väljasõite teha,” selgitas ta. Ametikoolil on alles 24kohaline buss, mille juhtimiseks D-kategooriat vaja.
“Veel neljandal korral õppesõitu tehes, kuulates mootori mühinat ja kohinat, mõtlesin, et miks ma küll alustasin, aga kui olime teinud õppesõitu ka Tallinnas ja nägin õppebussis kaasa sõites, kuidas teised reageerivad, kadus hirmutunne,” meenutas Gagarina.
Ka linnasõit teda ei hirmutanud ja “nüüd on mõnus vaadata peeglist, kuidas 13,5 meetrit sulle järele voolab”.
Kõige hullem trikk oligi pöörata Kärdlas Kabeli tänavale: märgi otsa ei tohi sõita, kõnnitee serva  riivata samuti mitte ja liiklust peab ka jälgima.
Kursusse lõpetas ka Inge abikaasa Oleg.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411