Reede, november 1, 2013
 

Suurest perest suurde ilma

erakogu
“Ititüdruk” Sanne-Maria Kobin (23) alustas sellest sügisest magistriõpinguid Austrias – tema erialaks on kiipdisain ja sellest, mis tööd ta õpingute kõrval täpselt teeb, ei tohi ta rääkidagi kuna see on ärisaladus.
Käinast pärit Sanne-Maria soovis juba pärast põhikooli lõpetamist avastada midagi uut ja lahkus kodusest Käinast haridusteed jätkama Tallinna. Sanne-Maria ise ütleb, et sisse­tallatud ja turvaliselt rajalt kõrvale viis teda tung värskete mõtete, uute ja huvitavate inimeste järele. “Tallinna läksin hea tundega ja eks nooremana tundusid kõik uued asjad palju põnevamad,” ütleb ta nüüd.
Itieriala sobis
Hea õpilasena ei olnud konkursiga Gustav Adolfisse sissesaamine raske. “Oma neljade-viitega olin Gustav Adolfis täiesti keskmine õpilane, väga paljud aga lõpetasid kooli kuld- või hõbemedaliga,” meenutas ta.
Edasiõppimiseks valis värske gümnaasiumilõpetaja elek­troonika ja bioonika eriala Tallinna tehnikaülikoolis. “See tundus lihtsalt huvitav,” selgitas Sanne-Maria ja lisas, et tagasihoidliku inimesena sobibki talle rohkem üksinda arvuti taga töötamine.
Aastatel 2011–2012 õppis ta Erasmuse programmi toel Saksamaal Darmstadtis.
Sanne-Maria rääkis, et Saksa­maal õppides nägi ta kogu oma eriala hoopis teise nurga alt: “Õppisin ja tegin palju asju, mida ma Eestis ei oleks kunagi teha saanud. Kõik õppe­jõud olid väga tasemel ja ma sain palju väärt kogemusi.
Juba Saksamaal tekkis soov minna edasi õppima
Austriasse, aga selleks pidi ta leidma mingi muu finantsee­rimisvahendi kui Erasmus.
Tänavu sügisest alustaski Sanne-Maria magistri­õpinguid Austrias Kärnteni tehnikakõrgkoolis Villach’is. Tema erialaks on kiipdisain ehk võõrkeeli Integrated
Systems and Circuits Design. Tegemist on inseneriõppe rahvusvahelise magistri­programmiga.
Töö aitab õppida
Sanne-Maria Kobin on viie­lapselise pere noorim ja ainuke tüdruk, suurte vendade õde. Pere on eriline, sest ema Malle ja isa Leo kodus on aastate jooksul elanud ka 12 kasulast. Suure pere lapsena oskab Sanne-Maria piskuga toime tulla ja teistega arvestada.
Terve ülikooliaja sai ta stippi 89 eurot kuus koos
kojusõidutoetusega. Saksamaal toimetulemiseks oli Erasmuse toetus 350 eurot kuus, millele lisandus ühekordne sõidutoetus 350 eurot. Kuigi õppimine iseenesest oli tasuta, siis elamine välisriigis nõudis rohkemat, kui stipendium võimaldas. Eks ka kodused aitasid, kuid Austriasse õppima minnes läks Sanne-Maria poole kohaga tööle Intelisse, mis on maailma suurim pooljuhtkiipide tootja. “Töö on täpselt erialasse ja väga huvitav – mul väga vedas, et sinna tööle sain,” ütles ta, aga töö sisust lähemalt rääkida ei saa kuna see on ärisaladus.
Hiiumaale tagasituleku kohta ei oska Sanne-Maria praegu veel midagi öelda, aga kui võimalus peaks tekkima, siis miks mitte. “Kaugtöö on kindlasti võimalik ja mõned teevadki seda,” ütles  Sanne-Maria ja kinnitas, et põhimõtteliselt saab ta oma arvutiga tööd teha ükskõik kus.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411