Reede, november 1, 2013
 

Startiv lennuk sõitis rajalt välja

| Hiiu Leht
Aviesi esmaspäevahommikune liini­lennuk Jetstream 31 katkestas Kärdla lennu­väljal stardi pärast seda kui lennuk
hoojooksu algul suuna kaotas ja stardirajalt paremale kaldus.
Lennukis viibinud Aili Küttim rääkis, et reisijate seas paanikat polnud, küll vaadati üksteisele üllatusest pärani silmi otsa, et “kus ta nüüd sõidab?” kui lennuk lennurajalt murule pööras. Küttim rääkis, et ka lennujaama hoonest väljusid inimesed, kes samuti imestusega lennuki kursimuutust jälgisid. “Ütlesin, et, issand, nad on nüüd lennukist muruniiduki teinud, siis hakkasid kõik naerma ja siis tuli pingelangus,” rääkis Küttim. Ta tõdes, et tunne oli kummaline.
Lennufirma Avies pressi­teate kohaselt oli juhtunu põhjuseks pilootide juhtimisviga, mida võimendas tugev külgtuul.
Aviesi müügi­juht Ragnar Vahemets kinnitas, et reisijatele otsest ohtu ei olnud, kuna mootorite võimsuse ebaühtlus ilmneb otsekohe peale lennuki liikuma hakkamist ja väikesel kiirusel.
Aviesi kvaliteedijuht Tiit Soorm selgitas Õhtulehes, et niisugustel lennukitel lukustuvad mootori seiskumisel propelleri labad. Käivitamisel on vaja labad vabastada. Selleks on spetsiaalne protseduur, mida meeskond Soormi sõnul kindlasti täitis. “On selge, et meeskond ei märganud, et parema mootori labad on lukustatud, ja alustas hoovõttu. Ebasümmeetrilise tõmbe tõttu kalduti paremale,” rääkis Soorm lehele.
Soorm rõhutas, et mõlemad lendurid on kogenud piloodid, kuid esmaspäevase äparduse järel korraldati neile siiski lisatreening.
Vahemets ütles, et korraks käis lennukiratas ka üle muru, kuid kuna tegemist on tugeva pinnasega, jäi lennuk rajale ja midagi halba ei juhtunud.
Kui lennuki sõidujälgi vaadata, on näha, et lennurajalt kõrvalekaldunud lennuk on teinud üle muru ringi ja sõitnud tagasi seisuplatsile. Kärdla lennujaama direktor Allan Mäll ütles, et kõik läks veel isegi hästi ja kui lennuk oleks murule seisma jäänud, oleks see võinud sinna ka kinni jääda.
17 reisijast 10 lendasid Tallinna asenduslennukiga, mis väljus 11.15, st tavapärasest liinilennust kolm tundi hiljem. Küttim, kel oli vaja pealinna minna teatud kellaajaks, loobus sõidust. “Hirmu küll ei olnud ja oleksin samuti lennanud, kuid olin kokku­lepitud kokkusaamisele juba hilinenud,” selgitas ta.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411