Reede, november 22, 2013
 

Reisija: Kõrgelaiul oli meeleolu ühtaegu rahulik ja ootusärev

Arto Randel Servet
Kolmapäeva õhtul Kõrgelaiuga Saaremaalt Hiiumaale sõitnud reisija sõnul oli meeleolu laeval rahulik, kuid reisijad ootasid pikisilmi maale saamist.
Reisija kirjeldas, et kui õnnetus juhtus, olid kõik juba autodes, sest laev hakkas kai äärde jõudma. Ühel hetkel said reisijad aru, et laev kaldus kursist kõrvale, vajus ära ja ei liikunud enam. ”Mingit mürtsu polnud,” ütles reisija, kelle nimi toimetusele teada.
Ta kirjeldas, kuidas laev kandus kai otsast mööda ja tuul kandis seda mõned meetrid lääne poole.
Madrused ootasid kaptenilt korraldusi, hakati otsima pikemaid köisi. Varsti tuli kaldalt abipaat, millega veeti köied kaldale, et saaks laeva vintsidega madalikult lahti tõmmata. Kui laev liikuma ei hakanud, palusid meeskonnaliikmed ajada autod ahtrisse, et laeva vööriots kõrgemale tõuseks. Ka sellest polnud abi.
Kapten teavitas reisijaid raadio teel, kuid all autodes istunud teateid ei kuulnud, sest need ei kosta nii valjult kui näiteks parvlaeval Hiiumaa. “Ta oli öelnud, et inimeludele ohtu pole, olge rahulikud, varsti saame maha. Nemad ka ju ei teadnud, kaua minna võiks,” rääkis reisija.
Laine oli sel hetkel üsna tugev ja oli näha, et see peksab üle kai. Tuule tugevuseks hindas ta kõvasti üle 10 m/s. Hoolimata vihmast ja tuulest oli kai peale kogunenud huvilisi kohalikke.
Tund pärast plaanitud sildumist käisid vintsid täie hooga – meeskonnaliikmed proovisid laeva nende abil lahti tõmmata.
Varsti tuli uus teade kaptenilt: Saaremaalt Veere sadamast tuleb kalalaev, mis proovib Kõrgelaiu lahti tõmmata, kuid selle jõudmiseks kulub kolm tundi.
“Inimesed võtavad asja rahulikult, kõigile pakub olukord nalja,” rääkis reisija, kes jagas allakirjutanule infot mitmel korral laevas viibimise ajal. Laeval töötas baar, inimesed istusid reisijate salongis ja vaatasid televiisorit. Pakuti teed, kohvi ja kooki.
Poolteist tundi enne südaööd tuli uus info: kella ühe paiku tuleb hoopis piirivalvelaev Valve Nasva sadamast. Kapten käis jälle salongis reisijaid rahustamas ja kinnitas, et inimestele ohtu ei ole. Siis selgus, et kalalaev, mida algul appi lubati, oli hoopis Saaremaa-Hiiumaa vahel traalil. Vintsimine jätkus vahelduva eduga.
Laev pääses madalikult alles pärast südaööd. Kai peale toodud ekskavaator (pildil) andis Kõrgelaiule vastu ahtrit ja hiljem vastu külge kopaga müksu, mis suunas laeva õigele kursile ja edasi kai äärde.
Enne, kui reisijad praamilt maha sõitsid, käis kapten kõigi autode juures ja vabandas intsidendi pärast.
Reisija ütles, et kui piirivalve oleks reisijad ka varem kaldale toonud, poleks neil seal parem olnud oodata – autod olid ju laevas ja kedagi laevalt tulijaid ootamas ei paistnud. “Ma arvan, et keegi poleks tahtnudki maha minna. Seal ei olnud hullu midagi,” ütles reisija.

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • mhmm

  Pildi autori nimes on viga
  Peaks olema Arto-RanDel Servet

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411