Teisipäev, november 5, 2013
 

Õige aeg kaubelda

Hiiumaal on käimas 45 aastat riigiasutusena tegutsenud Hiiumaa muuseumi sihtasutuseks muutmise protsess.
See on analoogne sellega, kui riik andis Emmaste vallale üle Tohvri hooldekodu. Emmaste vald polnud nõus võtma vastu hooneid, kuhu riik aastaid polnud investeerinud ja kauples kõvasti enne, kui soostus hooldekodu üle võtma.
Raha siiski tuli ja hooned said korda, kuid hooldekodu jäi üksi Emmaste valla hooleks ja teenuse hinnad tõusid.
Selles mõttes on hea, et vastloodud Hiiu valla juhid tahavad enne kultuuriministeeriumiga käe löömist teada, kas kommikott, mis muuseumiga kaasas, on ka midagi väärt. Ettevaatlikuks teeb neid lepingus sisalduv lause, et ministeerium küll toetab edaspidigi loodavat sihtasutust, aga vaid võimalusel.
Nägime, mis juhtus riigi võimalustega masuajal – need kahanesid olematuks. Kui riigipoolne toetus kaduma peaks, ei pruugi sihtasutuse pidamine olla omavalitsustele jõukohane. Ja siis tuleb lugeda lepingu järgmist punkti, et sihtasutus saab ka pankrotti minna ja seda on võimalik likvideerida.
Mis saab siis muuseumi talletatud Hiiumaa mälust?
On aastakümnete pikkune praktika, et Hiiumaa muuseum, nagu näiteks ka Eesti Rahva muuseum ja KUMU, ei tooda kasumit, kud see-eest on taskukohase piletihinna eest avatud kõigile.
Hiiu Lehe arvates ei saagi muuseumil olla sellist eesmärki, pigem on muuseumil meie ajaloo talletaja, uurija ja harija roll.
Kultuurimisteerium aga näib soovivat, et muuseumist saaks kommertsprojekt.
Kui muuseum saaks olla kasumlik äriprojekt, miks siis riik iga hinna eest maakonnamuuseumitest lahti tahab saada?

5. november 2013

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Margarita Korol

  Teadmatus tekitab põhjendatud hirmu. Hooldekodud pole muuseumiga võrreldavad või siis peaksime võrdlema kõiki riigi loodud sihtasutusi. Sellisel juhul saame ka positiivseid näiteid, mida kahjuks ei kajastata.
  Antud olukorras kõige paremini räägivad faktid, mitte ennustused. Loomulikult prognoose võib teha, aga siis palun argumenteeritult.
  Tänavu on Kultuuriministeerium inivesteerinud Hiiuma Musueumisse 34 300 eurot, Muinsuskaitseamet 800 eurot, RKAs ca 46 000 eurot. Kõik see on ehituseks.
  Lisaks pisirahastus IT-arendusele ja personaliarendusele koolituste näol.
  Heaperemeheliku majandamise korral muuseumi omatulusid peab kasutama programmide, näituste ja koostööprojektide rakendamiseks ning loomulikult töötasude suurendamiseks.
  Tänasel päeval ja ka sihtasutuse puhul sarnaselt SA Virumaa (toiminud 10 aastat) Muuseumid ja Läänemaa Muuseumid riigi eraldatav toetus katab mjandamiskulud ja personalikulud.
  Lähtuvalt seadusest riik ON KOHUSTATUD toetama muuseumeid, vaatamata nende juriidilisele vormile. Tõsi, sedauseid võib muuta, kuid sellisel juhul tegemist on juba Riigikogu otsusega. Seda enam, et ettepanekus luua sihtasutus on selgelt kirjas, et Kultuuriministeerium on üks asutajatest.
  Seega teen üleskutse diskuteerima kõikide osapooltega ning lähtuma seadusandlusest.
  Margarita Korol

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411