Reede, november 15, 2013
 

Mida teeb MTÜ “Vanamees ja kits”

Harda Roosna | Hiiu Leht
Käina huvi- ja kultuurikeskuse juhataja Ly Meldof ja ASi Saarte Liinid sadamate direktor Riho Sõrmus on liitnud jõud selleks, et rajada ühe vana naljaloo jäädvustamiseks Heltermaa sadamasse skulptuur vanamehest ja kitsest.
Tänavu veebruaris asutatud ja Sõrmuse Pühalepa vallas asuva kodu aadressile registreeritud mittetulundusühing kannabki nime “Vanamees ja kits”.
Sõrmus rääkis, et idee selline kuju Heltermaa sadamasse püstitada tuli kadunud Jüri Kuusemetsalt, kes 2010. aastal, kui sadamas asuvale Aulin Rimmi skulptuurile “Tuules” uut asukohta otsiti, talle ütles, et just skulptuur vanamehest ja kitsest on sadamast puudu.
MTÜ liikmed valisid kuju autoriteks kuulsa skulptoritepaari Simson von Seakyl ja Männi Paul. Juba on valmis paarikümnesentimeetrine mudel, mida tahetakse natuke veel kohendada.
Nüüd tegeleb MTÜ rahastuse otsimisega, et kuju pronksi valada.
Ly Meldorf selgitas, et kuju tuleb just nii suur, kui palju õnnestub raha koguda: 40 sentimeetrist 2 meetrini. “Esialgu on plaanid suured, ikka kahemeetrine kuju,” oli Meldorf optimistlik. Hinnakalkulatsiooni põhjal on näiteks meetrikõrguse skulptuuri maksumus 15 000 eurot, kahemeetrine maksaks seega 30 000.
Valmis kuju paigaldatakse sadama sissesõidul vasakut kätt keset muruplatsi seisvale suurele kivile.
Lugu elab edasi
Vana naljalugu räägib, kuidas aurulaev Progress juba väljus Heltermaa sadamast. Nähes puikleva kitsega sadama poole kiirustavat meest, otsustanud kapten laevaga sadama kai äärde tagasi sõita. Mees aga teatanud kaptenile, et ta tahtnud ainult kitsele raudlaeva näidata. Kapten pidas seda tema narrimiseks – tema sõitku sadamasse, et kits laeva näeks! – ja kaebas mehe Käina valla kohtusse. Kohus otsustas mehi esialgu lepitada ja soovitas, et kapten ostku liigud, kitse omanik aga rääkigu üks ehtne hiiu naljalugu. Mõlemad pooled olid ettepanekuga nõus. Mees rääkis siis oma unenäo: “Ma suri ää ja läksi taeva. Küll seel oli moodis olla! Ma sõi ja jõi niipalju kui kiha vastu vettis. Siis tuli mul üks häda käde ja ma hakkasi sehukest kohta otsima. Peetrus näitas senne tarvis pöranda sees augu. Ma küsisi, kudas ma saa seda siis teha, all jo inimesed? Tema aga: “Ära karda midagit, kis seel all ikka oo – see ju va Käina valla kohus.””
Vana lugu on tänapäeval elus hoidnud Tõnu Otsason, kes iga uue laeva tulekul Hiiumaa liinile otsinud kitse ja sellega laevale vastu tulnud. “Nüüdseks võib seda lugeda juba traditsiooniks ja laeva sisseõnnistamiseks hiidlaste poolt,” leiavad algatajad.
Neilt, kes soovivad kaasa aidata naljaloo pronksi jäädvustamisele, oodatakse toetust MTÜ Vanamees ja Kits arveldusarvele 221058048194. Kümne suurema toetaja nimed jäädvustatakse skulptuuri aluskivile paigaldatavale vasksele tahvlile.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411