Teisipäev, november 26, 2013
 

Maanteeamet: liiklusreegleid tuleb lastele üle korrata

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Tavapäraselt kannatavad liikuses kõige nõrgemad, jalakäijad ja jalgratturid, seega pole liiast liiklusalaseid teadmisi värskendada.
Augustis kirjutas Pühalepa noorsootöötaja Silvi Laidro maanteeametile projekti liikluspäeva läbiviimiseks oma vallas. Kahjuks projekt rahastust ei saanud.
Maanteeameti liikluskasvatuse talituse juhtivspetsialist Solveig Edasi rääkis, kuidas ta sai teada, et noorsootöötaja on mures mõne lapse käitumise pärast autoderohkel maanteel.
Kuna Edasi soovis juhtida laste ja lastevanemate tähelepanu laste riskikäitumisele liikluses ja sellega kaasnevatele ohtudele, leiti võimalus koolitused projektitagi läbi viia.
Nii korraldasidki maan-teeameti lääne regiooni liikluskasvatajad novembris Paladel ja Suuremõisas  liiklusteemalisi koolitusi.
Lapsed ei taju ohtu
Päev varem kogunesid Pühalepa kultuuri- ja noortekeskuses lapsevanemad. “Nendega saime rääkida paljust, aga kõiki riske me ei suuda ilmselt ennetada,” nentis maanteeameti liikluskasvatuse talituse juhtivspetsialist Sirli Leier.
Tema sõnul oli lastevanemate suurim mure, et nii Suuremõisa kui Palade kool on maantee ääres ning praami pealt tulijad ja minejad sõidavad rivis, lapsed aga ei läbe vahel oodata, millal autode vool lõpeb.
Vanemad tegid ka ettepaneku, et Heltermaa sadamast Kärdlasse võiks olla kergliiklustee jalgratturitele ja jalakäijaile.
Lastele tuleb reegleid meelde tuletada
Järgmisel päeval said osa liiklusteemalistest loengutest ja osalesid viktoriinis Suuremõisa ja Palade õpetajad ja õpilased.
“Kuigi Hiiumaal on liiklus rahulik, siis konfliktsituatsioone ikka leidub,” leidis Leier. Ta rääkis, et lapsed üldiselt teavad, kuidas liikluses peab käituma, aga sageli unustavad või tegutsevad mõtlematult või ülemeelikult.
“Ka õpetajad on reeglitest teadlikud, aga meie jagame neile nippe, kuidas õpilaste liiklusalaseid teadmisi paremini kinnistada,” lisas Leier.
Maanteeametil on välja töötatud hulk materjale, mida saab koolis kasutada. Olgu nendeks siis suured papist liiklusmärgid, mängud nagu liiklusdomino või alias, töövihikud ja palju liiklusteemalisi trükiseid nii eesti kui vene keeles.
Liiklusteemalisi mänge uurinud Palade kooli vene keele õpetaja Kersti Rõbtšenko leidis, et neid saaks ka keeleõppetundides kasutada. “Kui tavaliselt õpetatakse liiklust algklassides, siis samu asju saaks kasutada ka põhikooliosas – on ju liiklus vajalik ja põnev vestlusteema sõnavara  arendamiseks,” ütles Rõbtšenko.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411