Teisipäev, november 5, 2013
 

HOKi juubeliaastal valmistasid rõõmu noored orienteerujad

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Tänavu möödub 25 aastat Hiiumaa orienteerujate klubi (HOK) moodustamisest.
Juubeliaastal olid väga tublid klubi noororienteerujad. Eesti orienteerumisjooksu tänavuses edetabelis on N12 vanuseklassis teine Eliise Kesküla ja kolmas Siiri Talts ning M12 klassis kolmas Kustu Künnapas.
Eesti orienteerumisliidu läbi aasta kestnud noorte karikasarja kokkuvõttes võitis teise koha Eliise Kesküla ja neljanda Siiri Talts, Kustu Künnapas oli neljas. Noorte treener on Anu Saue.
Noored võistlesid väga tublilt ka Eestis toimunud rahvusvahelistel võistlustel. Kolmepäevajooksul Ilves 3 võitsid esikohad N12 klassis Siiri Talts ja N8 nöörirajal Maria Eller. Koprakarikal võitis konkurente N12A Eliise Kesküla, Siiri Talts oli neljas ning M12A saavutas Kustu Künnapas kolmanda koha. Suunto Gamesil meie noorte edu jätkus: 1. Siiri Talts, 2. Eliise Kesküla, 4. Kustu Künnapas ja 4. Maria Eller. Noorte hiilgavate tulemuste puhul õnnitlused ka nende vanematele ja suured tänusõnad neile!
10 medalit ja 10 võistlust
Veteranid tõid sel aastal Eesti MV-lt kümme medalit. Kaks kuldmedalit võitis Toivo Saue ja ühe Anu Saue. Toomas Mast ja Toivo Saue võitsid mõlemad kaks hõbemedalit. Anu Saue võitis kaks ja Helen Mast ühe pronksi. Eestimaa Talimängudel võitis Toivo Saue kaks hõbemedalit. Suusaorienteerumise MV-l Lätis oli Toivo Saue M65 klassis kaheksas. Eesti aasta kokkuvõttes on Anu Saue N60 klassis viies, Toomas Mast M45 üheksas ja Toivo Saue M65 üheksas.
Maakonnas korraldasime kümme orienteerumisvõistlust. Neist suurim oli Hiiumaa 52. karikavõistlus Kõpus, kus startis 80 orienteerujat 15 Eesti spordiklubist, lisaks kuus orienteerujat Soome Kemitö orineteerumisklubist ja üks Rootsi IFK Lidingö klubist.
Võistluste ja neljapäevakute heal tasemel läbiviimiseks uuendas Toivo Saue Tareste, Malvaste, Paluküla-Palade ja Kõpu maastikega kaarte ning koostas uue Lehtma kaardi. Klubi lipu valmistas OÜ Recado Meedia.
Abi ja toetuse eest täname klubi pikaajalisi koostööpartnereid Hiiumaa tarbijate ühistut, ASi Jetoil, ASi Sportland, Kärdla linnavalitsust, ASi Salva Kindlustus, Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgruppi, OÜ Relle Autokaubad ja Hiiumaa spordiliitu.
Natuke juubelijuttu
Hiiumaa orienteerujate klubi moodustati 4. septembril 1988. Praegu on klubil 78 liiget, juhatus on kuueliikmeline. Tänu aktiivsetele liikmetele on klubil olnud edukaid ettevõtmisi ja saavutatud häid sportlikke tulemusi. 1988. aastal rajasime koos suusatajatega Paluküla valgustatud suusaraja, 1990ndatel osalesime üritustel “Mets puhtaks!”, korraldasime Kärdla linna jooksuüritusi ja 2000ndatel rahvaspordiüritust Suur Rattasõit.
Teatmikud klubi tegemistest andsime välja 1998. ja 2008. aastal ning 2011. a ilmutasime brošüüri “50 aastat orienteerumissporti Hiiumaal”. 2006. aastal ostsime klubile elektroonilise SPORTident süsteemi. Sellest ajast toimuvad kõik võistlused elektroonika abil. Arvutiga teeb tööd ja meie kodulehte hooldab Toomas Mast.
Eesti MV orienteerumises oleme korraldanud üheksal korral 13 eri distantsil. 1992. aastal usaldas Eesti orienteerumisliit meile Balti riikide MV korraldamise. 2012. aastal koostöös ESS Kaleviga viisime läbi rahvusvahelise võistluse Suvejooks.
Eesti MV-lt on klubi liikmed 25 aastaga võitnud kokku eri vanuseklassides 289 medalit, neist 92 kuldset, 111 hõbedast ja 86 pronksi. Eesti parimateks orienteerujateks oma vanuseklassis on olnud Eveli Saue, Merike Vanjuk, Toivo Saue, Anu Saue ja Toomas Mast.
Ka rahvusvahelistel võistlustel on oldud edukad. Laskeorienteerumise maailmameistriks M55 klassis tuli Toivo Saue 2006. ja 2012. aastal. 2011. aasta rogaini EMil võitis Toivo Saue pronksmedali superveteranide klassis. Rahvusvahelistel koolispordiliidu MV-l võitis Ott Rakkaselg 1995. aastal kuldmedali. Võistkondlikult võitsid medalid 1995. aastal Ott Rakkaselg, Eero Saue, ja Mati Mägi ning 1998. aastal Taivo Timmusk, Tõnis Juursalu ja Taavo Soodla. 2002. aastal võitis Kärdla keskkool hõbemedali, võistkonda kuulusid Triin Soonvald, Katrin Kallisma ja Liisi Reitalu. 2000. aastal võitis samal tiitlivõistlusel Taivo Timmusk pronksi. 1990ndate lõpus ja 2000ndatel oli Eesti ja ka rahvusvahelistel võistlustel noorteklassis edukas Eveli Saue.
Pikki aastaid on noorte treeningrühmasid juhendanud Kärdlas Anu Saue ja Toomas Mast.
Eesti kaardimeistrite paremikku kuulub Toivo Saue, kes lisaks mandril tehtavatele kaarditele uuendab kodusaarel igal aastal üks-kaks kaarti.
Klubi esindusvõistlus Hiiumaa karikas toimub igal aastal septembri algul, tänavu juba 52. korda. Orienteerumisneljapäevakuid, mis algasid 1977. aastal, on tänavu septembri lõpuks toimunud 808 korral. Iga korral keskmiselt 45 osavõtjat.
Hiiumaa spordiliit tunnistas HOKi Hiiumaa parimaks spordiklubiks 2009., 2010. ja 2011. aastal, 2001. aastal valiti Hiiumaa 40. KV aasta spordisündmuseks. 2011. aastal tunnustas Eesti orienteerumisliit klubi aasta tegija tiitliga ja ESL Jõud valis Hiiumaa 50. KV parimaks piirkondlikuks ürituseks. Hiiumaa parimateks sportlasteks on valitud Elo Saue, Merike Vanjuk, Eveli Saue, veteranidest Toivo Saue ja Anu Saue, Toomas Mast ja Tiit Kerves ning treeneriteks Toomas Mast ja Anu Saue.
Kokkuvõttes võib öelda, et HOK on jätnud Hiiumaa spordiellu olulise jälje.
EDA TÄRK
HOKi president

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411