Teisipäev, november 12, 2013
 

Hiiumaal jäid juba kolm hunti püssitoru ette

Kalle Kruus
Tänavu sügisel on Hiiumaal lastud juba kolm hunti, kasutamata on veel üks hundilaskmisluba.
Esimene võsavillem leidis otsa väljaspool jahihooaega välja antud eriloa alusel 31. oktoobril Laasi jahtkonnas. Selle isase kutsika tabas soomlane Lasse Kurikka.
Teise, pooleteistaastase isase hundi laskis 3. novembril Tahkuna jahipiirkonnas, oma maal lambakasvataja Henry Laanemäe.
Hundid murdsid oktoobri algul Laanemäe karjast 24, kogukahjuks on nüüdseks 38 hukkunud lammast. Pärast esimest murdmist andis keskkonnaamet loa küttida kolm hunti. Kokku nägi Laanemäe pärast esimest murdmist paigaldatud rajakaamerast nelja hunti.
Laanemäe käis hunte passimas ligi kuu aega, peibutiseks kodu lähedal aedikus olevad lambad, enne, kui looma tabas. “Hundid läksid lõpuks päris jultunuks, jooksid mul õuest läbi ja poolteist nädalat käisid igal õhtul karja passimas,” kirjeldas Laanemäe.
Nüüd on olnud vaikus ja hundid enam külas pole käinud, kuid Laanemäe arvates on vaikus ajutine ning kui kiskjad jälle rajakaamerasse ilmuvad, peab ta püssi võtma ja valvesse minema.
Kolmas hunt jäi Olev Kuuse püssitoru ette 5. novembril Käina jahipiirkonnas. Tegemist oli pooleaastase emase kutsikaga. Seega tohivad Hiiumaa jahimehed lasta veel ühe hundi.
“Jahimeeste juttude järgi on nad näinud saare eri piirkondades hunte liikumas, aga kätte pole saanud,” ütles Hiiumaa Jahimeeste seltsi esinaine Anu Sarapuu.
Seda, kui palju hunte Hiiumaal ringi liigub, ei oska öelda ei jahiseltsi esinaine ega ka jahimehed. Mingi selgus võiks saabuda koos lumega, kui hunte saab jälgede järgi loendada.
Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni jahindus­spetsialist Ivar Marlen rääkis, et käesoleval ajal on võimalik hunti küttida kõigis Hiiumaa jahipiirkondades kuni maakondliku limiidi kolme hundi laskmiseni. “Kui olemasolev küttimismaht on täidetud, siis otsustatakse täiendava loa andmine,” lisas Marlen.
Hiiu maakonna jahindusnõukogu 24. oktoobri koosolekul otsustasid nõukogu liikmed üksmeelselt teha keskkonnaametile ettepaneku mitte säilitada Hiiumaal hundipeasakonda, anda lubatud kolme hundi küttimisvõimalus kõigile Hiiumaa jahinduspiirkondadele ja küttimislimiidi teises osas lubada hundi küttimist mahus, mis tagaks Hiiumaale kuni kahe hundi olemasolu.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411