Esmaspäev, november 4, 2013
 

Ära sõida oma tuledest ette

erakogu
Seoses aasta pimedaima aja saabumisega tuletab maanteeamet autojuhtidele meelde, et sõidukiirus peab vastama nähtavusulatusele.
“Kätte on jõudnud aasta pimedaim aeg ja seetõttu sõidame me nii tööle ja ka tagasi koju pimeda ajal,” selgitas ameti liiklusekspert Villu Vane. “Esmane soovitus autojuhtidele ongi see, et nad ei sõidaks oma tuledest ette, ehk siis vähendaksid kiirust vastavalt nähtavusele,” rääkis Vane.
Tema sõnul jääb juhil praegu lubatud suurima sõidukiiruse – 90 km/h – juures lähituledega sõites ohule reageerimiseks aega napp poolteist sekundit, mis on ilmselgelt vähe. Vastavalt nähtavusele sõitmine tähendab Vane sõnul seda, et kiirust tuleb vähendada koos kaugtulede ümberlülitamisega lähituledele.
“Ja ärge unustage ka ohutut pikivahet,” lisas liiklusekspert. Asulavälisel teel on nõutav pikivahe kolm sekundit, kuid pimeda ajal võiks see Vane sõnul olla suuremgi.
Kiirusega 90 km/h sõites läbib auto 25 m sekundis. Kaugtuled valgustavad teed umbes 150 m kaugusele, mis tähendab, et näeme objekte 6 sekundi kauguselt ja oleme võimelised nendele reageerima ning otsasõiduohu puhul ka vältima. Sõites lähituledega, mis valgustavad auto ees teed 40 m kaugusele, kiirusega 90 km/h, ei suudaks ka parima reaktsiooniga juht ohu korral midagi ette võtta, sest reageerimiseks jääb tal aega vaid 1,6 sekundit ja auto peatumisteekond on sellise kiiruse juures 70 m.
Samuti on oluline, et sõiduki tuled oleks õigesti reguleeritud, sest muidu võivad need pimestada vastutulijaid. Ka liiga madalale näitavad tuled on ohtlikud, sest siis võib juhil endal jääda mõni takistus või jalakäija märkamata.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411