Reede, november 15, 2013
 

95. sünnipäeval paneme Poisile pärgi

KALLE KARM
Koos Eesti vabariigiga sammub ühte jalga meie vabade ja vabatahtlike isamaakaitsjate organisatsioon Kaitseliit, mille loomisest möödu 95 aastat. Kahjuks likvideeriti Kaitseliit Nõukogude Liidu käsul 1940. aastal ja toonaseid kaitseliitlasi hävitati okupantide poolt lausa plaanipäraselt. Ometi oli kaitseliitlastel oma osa nii suvesöjas kui Sinimägedel ning peale söda metsavendluses.
Nönda elas vaba Eesti aade edasi kuni vabariigi taastamiseni. Eesti Kaitseliit taastati 1990. aasta veebruaris ja Hiiumaa malevkond maleva öigustes mais 1992. Tegelik kaitseliitlik tegevus aga oli pöranda all olemas juba 1989. aastast.
Hiiumaa malevkond määrati alates 1995. aastast Lääne maleva allüksuseks, aga meie tegevuspiirkond on seotud saarelise asendiga. Loomulikult oleme valmis vajadusel ja vöimalusel tegutsema ka mandril, mida teeme praegugi, osaledes paraadidel ja öppustel väljaspool Hiiumaad. Koolitust ja kogemusi saame lisaks meie pöhjanaabritelt nii kodusaarel kui nende juures.
Meie malevkond tähistab Kaitseliidu 95. aastapäeva koos höimuvelledega Savonlinnast, kes on meie aktiivseteks partneriteks alates aastast 2006. Nende vastavad ja pikaajalised traditsioonid on eeskujuks ka meie traditsioonide loomisel. On ju alles viimased paar aastat hiidlastel olemas töeliselt oma mälestusmärk, millega seotud kombestiku kujunemine alles algusjärgus.
Seoses köige ülalkirjutatuga paneme pidulikult mälestuspärjad Kärdla kiriku juures II Maailmasöjas langenud hiidlaste mälestusmärgile reedel 15. novembril kell 16.30. On auvalve ja süütame küünlad ning köik inimesed on oodatud tseremoonial osalema ka oma mälestusküünaldega. Kaitseliidu aastapäeva puhul paneme Poisi juurde pärjad austades langenuid, kellest paljud olid ka kaitseliidu liikmed. Kui palju neid oli, ei oska veel nimetada, sest palju teavet on 50 okupatsiooniaastaga lihtsalt kadunud ja vajab uurimist.
Hiiumaa kaitseliitlastele on tänavu eriti tähtis novembri viimastel päevadel toimuv Kaitseliidu sügisene suur-öppus Orkaan, mis hölmab seekord Lääne- ja Hiiumaad, puudutades kergelt ka Saaremaad. Kuna 9. novembril Poolas löppenud NATO öppusel Steadfast Jazz käsitleti samuti Hiiumaad ja seal osales Eesti Kaitseliidu miinipildujarühm, siis on “kaitselatt” väga körgele töstetud ja sealt üle saamiseks peab meie malevkond maksimaalselt pingutama.
Maailm on 95 aastaga tohutult muutunud, aga Kaitseliidu ülesanded on määratletavad pöhimötteliselt kahe sönaga  – kaitseme kodu!

URMAS SELIRAND
Hiiumaa malevkond
pealiku abi

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411