Teisipäev, oktoober 29, 2013
 

Uue võimulepingu punkt tõi välja vana “kummitempli”

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiu valla valitsemislepingusse poolkogemata kirja saanud punkt, et volikogu liikme survestamine hääle andmisel on lubamatu, tõi välja eelmise volikogu “kummitempli” rolli.
Reedel Kärdlas sõlmitud valimisliidu Üks Hiiumaa ning Isamaa ja Res Publica sõlmitud valimislepingus on punkti 1. “Valitsemise viis” all kirjas nõue “Lepinguosalised kinnitavad, et hääle andmise survestamine on lubamatu – lepinguosaliste koosseisu kuuluvad voli­koguliikmed hääletavad istungil oma südametunnistuse, tõekspidamiste või koalitsioonikoosolekul kokku­lepitu põhjal”.
Kuuendat korda volikogusse valitud keskerakondlast Ants Vahtrast sellise punkti lisamine üllatas, kuna tema teada üheski varasemas Kärdla koalitsioonilepingus pole midagi sellist olnud.
Üks Hiiumaa esinumber Jaanus Valk ütles, et tema pidas seda punkti võimuleppe tavapäraseks osaks, mille lepingu kokkukirjutaja Katrin Sarapuu võttis eelmisest lepingust. Ta viitas, et Kõrgessaares pole kunagi võimuleppeid sõlmida tulnud.
Sarapuu selgitas, et selle punkti pakkus lepingusse tema ise ilma igasuguse tagamõtteta ja kuna lepingu osapooled pidasid seda vajalikuks, sai nii ka kirja.
Inge Talts, kes oli eelmisel korral koalitsioonis, seekord kandideeris valimisliidu nimekirjas ja jääb opositsiooni, ütles, et uus võim on kõigist võimalikest variantidest parim just tänu sellele, et partnerid on võrdselt tugevad.
Eriarvamused
Viiendat korda volikogusse valitud Talts rääkis, et tema jaoks oli viimasel neljal aastal linnavolikogus toimunu uus ja ehmatav kogemus: “Volikogu liikmeid survestati hääletama ilma asja arutamata ja mõtlemisaega saamata, infot ei antud, võimalikest probleemidest ei räägitud, ja kui küsisid või palusid mõtlemisaega, takistasid linna arendamist ja olid koostöövõimetu.”
Seepärast leidis ta, et lepingusse lisatud punkt on vägagi asjakohane ja vajalik.
Taltsi räägitut kinnitas ka viis koosseisu Kärdla linnavolikogus töötanud ja viimases volikogus opositsioonis olnud Toivo Pruul, kes tänavu volikogust omal soovil lahkus: “Enamik eelmise koalitsiooni partneritest olid kummitemplid, kes pimesi usaldasid oma valitsust ega esitanud küsimusi.”
Taltsi sõnul jagavad veel mitmed volikogu liikmed Pruuli seisukohta, et eelmine volikogu tehti kummitempliks; eelnõud tulid ootamatult ja kohe taheti ka otsust.
Ta lisas, et tegelikult peab valmis eelnõu olema kantseleile esitatud kolm nädalat enne esimest lugemist ja seda tuleb volikogus lugeda kaks korda.
Nii valimised võitnud Üks Hiiumaa kui 20 häält vähem kogunud IRL on koalitsioonis võrdsed partnerid – kummalgi kuus häält.
Linkov: Väike koalitsioon väsitab
Koos moodustati volikogus nn suur koalitsioon, millel 19 liikmelises volikogus 12 häält. Opositsioonile jääb 7 häält.
Linkov ütles, et kuigi korraks sai kaalutud ka nn väikest koalitsiooni, siis eelmise valitsemisperioodi häälte vahekord 7:8 oli väsitavalt pingeline ning seda olukorda püüti seekord vältida. “Kogu aeg tuli nuputada, kas lennuk tuleb või ei tule, kas hääl on või ei ole,” ütles Linkov viidates, et üks volikogu liige käis istungitele mandrilt.
Koalitsiooni juhib Üks Hiiumaa
Värske valitsemislepingu kohaselt juhib koalitsiooni Üks Hiiumaa. Valimisliit täidab ka volikogu esimehe koha – ametisse asub endises Kõrgessaare vallas vallavanema ametit pidanud Jaanus Valk.
Pärast seda kui senine Kärdla linnapea Georg Linkov saab Hiiu vallavanemaks, tuleb asendusliikmena volikogusse Toivo Saue.
Abivallavanema koht jäi valimisliidu täita ja selleks saab seni Kõrgessaare abivallavanema ametis olnud Katrin Sarapuu. Tema lahkumisel volikogust tuleb sinna asendusliige Imre Kivi.
Volikogu aseesimeees on IRLi määrata ja Linkov ütles, et see kandidaat on veel lahtine.
Võrdselt jagati ka linnavalitsuse osakonnajuhtide määramise õigus ja volikogu komisjonide juhikohad. “Osakonnajuhatajate määramisel tuleb arvestada inimeste kompetentsi, mitte isiklikke suhteid, ja juhatajatel peab olema küllalt suur sõnaõigus oma osakonna komplekteerimiseks,” sõnastas Valk põhimõtte, kuidas tema jätkuvat protsessi näeb.
Üks Hiiumaa juhib eelarve- ja majandus- ning kultuuri-, haridus- ja spordi­komisjoni, IRL keskkonna- ja ehitus- ning sotsiaal- ja tervishoiukomisjoni. Revisjoni­komisjon antakse juhtida,  nagu hea tava ette näeb, opositsioonile.
Vallavanem: Torkige tagant!
“Eelmised neli aastat on näidanud, et see aeg on hästi pikk ja koalitsioon väsib kiiresti ära ning jätab su koalitsioonilepinguga üksi,” ütles Linkov pärast lepingu allakirjutamist. “Minu poolt selline palve, et keegi käiks kogu aeg mulle pinda – meil oli koalitsioonilepingus see punkt, see punkt ja see punkt, mitte ei tuldaks sellega viimasel, neljandal aastal,” soovis Linkov. “Iga päev, iga nädal ja iga kuu peab tegema midagi selleks, et kokkulepitut täita.”
Jaanus Valk lisas, et tegemist on parima koalitsiooniga Hiiu valla jaoks ja pärast raskelt tulnud eellepingut jõuti võimulepinguni suhteliselt kiiresti.
Esimese istungi peab Hiiu valla volikogu 4. novembril, istung algab kl 16.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411