Teisipäev, oktoober 1, 2013
 

Õpilaste arv kukub kivina

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa üldhariduskoolides on õpilaste arv kümne aasta tagusega võrreldes vähenenud 900 õpilase võrra, rekord­aastaga võrreldes üle tuhande.
Hiiu maavalitsuse andmetel oli tänavu 10. septembri seisuga Hiiumaa seitsmes koolis 866 õpilast. Kümme aastat varem, aastal 2003 õppis saare koolides 1774 last, see on 908 rohkem kui praegu. Saare õpilaste maksimumarv, 1903 oli ära kolm aastat varem, aastal 2000. Sellega võrreldes on vähenemine eriti drastiline – 1037.
Tänavu alustas kooliteed 73 mudilast, Hiiumaa ainukese, Kärdla ühisgümnaasiumi 10. klassis jätkas haridusteed 47 õpilast. Eelmisel aastal olid vastavad arvud 74 ja 56.
Maakondliku arenduskeskuse konsultant Matti Lüsi koostas kaheksa aastat tagasi, 2006. a augustis pikaajalise õpilaste arvu muutuse prognoosi võttes aluseks eelmise seitsme aasta andmed.
Üsna täpne oli prognoos tänavu esimesse klassi minejate kohta, 68, ehk viis vähem, kui alustas kooliteed tegelikult. Tänavuseks saare õpilaste üldarvuks sai Lüsi 35 õpilast tegelikust vähem.
Suurt pilti see Lüsi sõnul siiski ei muuda: “Prognoos peab ja on võimalik päris täpselt öelda, mis juhtub.”
Tema hinnangul järeldub prognoosi paikapidavusest see, et “me pole 15 aasta jooksul suutnud saarel viia sisse positiivseid muutusi elukorralduses”. Põhiprobleem on tema arvates kodukulude ja toidu kiire hinnatõus, millele palgad järele ei tule. Nii lahkuvadki Hiiumaa pered saarelt töö ja parema palga otsingule.
Maavalitsuse haridusnõunik Ivi Remmelg ütles, et kõige enam on kümne aastaga vähenenud õpilaste arv saare suuremates koolides st Kärdlas ja Käinas. Näiteks Kärdla koolis on kümne aasta tagusega võrreldes 400 õpilast vähem.
Koolijuht: Hea ja halb
Kärdla ühisgümnaasiumi direktor Ivo Eesmaa ütles, et ühest küljest on hea, et on ruumi ja koolimajja mahub nüüd ka Kärdla muusikakool. Halb aga on see, et õpilaste arvu vähenemine mõjutab kooli rahastamist. “Käina ja Kärdla koolid on veel päris heas seisus, kuigi ka nende õpilaste arv on oluliselt vähenenud,” märkis Eesmaa. Tema hinnangul hakkab saare põhikoolidel õpilaste arvu kriitiline piir varsti kätte jõudma ja omavalitsused peavad koolidele hakkama peale maksma kui senist rahastamismudelit ei muudeta.
Kuna õpilaste arvud on täpsustamisel, võivad need veel muutuda. Koolid peavad täpsed andmed haridus- ja teadusministeeriumile teatama novembri algul.
Kogu Eestis jääb õpilasi aina vähemaks, kuid regiooniti on muutused väga erinevad, nii näiteks Tallinnas ja Tartus õppurite arv kasvab, maapiirkondades kahaneb.
Mullu õppis Eesti üldhariduskoolides 140 945 last, 2000/2001. õppeaastal oli õpilasi 218 555, seega istub tänavu koolipingis 77 610 õpilast vähem kui kümme aastat tagasi.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411