Reede, oktoober 4, 2013
 

Head valimistava ei rikutud

Hiiu Lehe poole pöördus Keskerakonna kandidaat Hiiu valla­volikogusse, Merike Petrich, kes leidis, et ühe elek­troonilise ajalehe sündmuste rubriigis avaldatud teade valimisliidu Üks Hiiumaa rahvakoosoleku toimumisest on märgistamata valimisreklaam.
Valvurite ühine seisukoht oli, et tegemist ei ole rikkumisega, kuna hea valimistava ei nõua, et valimistega seotud neutraal­ne info kannaks otsest märget “valimisreklaam”. Seda enam, et sündmuse pealkirjas on selgelt välja toodud, et tegemist on ühe valimisliidu rahvakoosolekuga. Samuti pole seejuures antud ei hinnanguid ega kommentaare. Ajaleht lihtsalt teavitab valimisteemalisest koosolekust ja valijatel on oluline sellest teada saada, et soovi korral kohale minna.
Kaebaja ei lähtu sellest, et meedial on ka auditooriumit informeeriv roll, seepärast ei suuda kaebaja vahet teha uudisel ja propagandal. Tõsi, nende piir ongi teinekord väga väike.
Sellest kaasusest lähtuvalt võiks sarnased teated nii paber- kui internetilehtedes ilmuda valimiste eelsel perioodil spetsiaalse rubriigi “KOV valimised 2013”, mitte lihtsalt “Sündmused” all.
Probleemseks võiks juhtum muutuda siis, kui leht mõne teise valimisliidu analoogse koosoleku kohta keelduks infot avaldamast. Ehkki kui tegemist on eraomandis väljaandega, ei ole ajalehel iseenesest kohustust nimekirjadesse võrdselt suhtuda. Natuke liialdades võib öelda, et näiteks Kesknädal kui Keskerakonna ajaleht ei pea avaldama teiste valimisnimekirjade teateid, ajaleht Pealinn aga kui maksumaksjate raha eest väljaantav leht, peaks kõigisse valimisnimekirjadesse suhtuma võrdselt.
See, kuidas on kohapeal kokku lepitud, kas sellised teated avaldatakse tasuta või raha eest, heasse valimistavasse ei puutu. See on lehetoimetuse enda otsus, küll kuulub heade ajakirjandustavade juurde, et tasu eest avaldatav reklaam on eristatud muust sisust.
Aus debatt puudub?
Veel leidis Petrich, kes ise kandideerib Hiiu valla volikogusse Keskerakonna ridades, et tegemist ei ole ausa debatiga, kuna koosoleku moderaator Arno Kuusk on nii valimisliidu Üks Hiiumaa esinumbri Jaanus Valgu kui IRLi esinumbri Georg Linkovi alluv. Tema arvates on osa otsuseid ette ära tehtud, kuna Üks Hiiumaa on avaldanud, et soovib koalitsiooni IRLiga ning mõlema nimekirja esinumbreid ühendab see, et Linkov on praegune ja Valk endine IRLi liige.
Hea valimistava valvurid leiavad, et oma koosolekule võib kutsuda osalema kõiki, kuid tasakaalustatud debatti, kus võrdselt saavad sõna ka teised kandidaadid, ei peaks ühe valimisliidu korraldatud valimiskoosolekust lootma.
See, et üks valimisliit oma korraldataval üritusel (eeldusel, et ise kantakse ka üritusega seonduvad kulud) ise arutelujuhi valib ning eelkõige enda kandidaate ja plaane tutvustab, ei ole ju ka kuidagi keelatav ega taunitav.
Mis puutub ametniku osalemist valimiskoosoleku moderaatorina, siis kõik koosolekud toimusid/toimuvad töövälisel ajal. Muidugi jääb teadmata, kas koosolekute ettevalmistamine toimus töö ajal või pärast tööd. Siinkohal tuletavad hea tava valvurid kõigile avalikus sektoris töötavatele kandidaatidele meelde, et valimiskampaania ei tohiks toimuda tööajast.

Hea valimistava valvurid
HARDA ROOSNA
AIRI ILISSON-CRUZ
LIINA SINIVEER
AIVAR VIIDIK,
URMO KÜBAR

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411