Teisipäev, oktoober 22, 2013
 

Emmastes vahetus, Käinas ja Pühalepas muutusteta

| Hiiu Leht
Võimu otsustas seekord vahetada Emmaste valla rahvas, kus sama äkiline pööre tehti ka neli aastat tagasi, Käina ja Pühalepa vallas kordus ajalugu.
Seda, et vallarahvas valimisi tõsiselt võtab, näitas ka Hiiumaa kõrgeim valimisaktiivsus – valimiskasti juures käis 62 protsenti hääleõiguslikest Emmaste valla kodanikest.
Valimisvõidu ja 5 kohta üheksaliikmelises volikogus sai valimisliit (VL) Ühtne Emmaste.
Valimisliidu esinumber Ülo Kikas ütles, et nädala lõpupoole alustatakse koalitsiooni­läbirääkimisi ja laua äärde on oodatud kõik volikogusse saanud osapooled; nii 3 kohta saanud VL Emmaste Eduks, mille moodustasid senised omavalitsusjuhid, kui 1 koha saanud IRL.
Tugeva mandaadi sai seni opositsioonis olnud Ülo Kikas, kelle poolt hääletas 120 valijat. Sellega edestas ta peaaegu kaheksakordselt praegust vallavanemat Tiit Peedut, kes sai 16 häält.
Kikas, kes edukalt juhtinud Hiiumaa ametikooli, ütles, et lõplikult pole veel otsustatud, kes vallavanemaks saab. “Kõik on lahtine, kuid praegu veel ametikoolile uut direktorit otsida pole vaja, katsume leida vallavanemaks tubli kandidaadi,” ütles Kikas.
Pühalepas jäi võim püsima
Ka Pühalepa rahvas oli aktiivne oma häält andma – valimas käis 59 protsenti hääleõiguslikest vallakodanikest.
Pühalepas jätkavad ilmselt senised võimulolijad, kelle VL Koduvald sai 11-liikmelises volikogus 6 kohta, VL Hiiumaa Heaks päralt on 5 kohta.
Tugevaima isikumandaadi sai Hiiumaa Heaks liige, opositsioonis olnud Aivo Pere, kes kogus 80 häält. Volikogu esimees Toomas Remmelkoor sai 78 ja vallavanem Ants Orav 43 häält. Reformierakond ja üksikkandidaadid volikogusse ei pääsenud.
Valimised võitnud Koduvalla esinumber Remmelkoor lubas, et opositsioonile jäetakse seekord ühe komisjoni esimehe koht ja vallavane­mana jätkab Orav.
Seda, kas tal endal on jaksu volikogu esimehe tööd teha, pole Remmelkoor veel otsustanud. “Hea meelega annaks selle töö kellelegi teisele, ega see kerge pole oma isikliku töö kõrvalt.” Remmelkoor tänas oma valijaid ja oletas, et saigi hääled pigem isikliku töö ja panuse eest vallaellu kui volikogu esimehena tehtu eest. Otsus saab tehtud hiljemalt täna.
Käinas kordus ajalugu
Käinas sai valimisvõidu ja volikogusse 6 kohta VL Koostöö, mille esinumbriks vallavanem Omar Jõpiselg. VL Arenev Käina vald, mille esinumber volikogu esimees Üllar Padari, sai 5 volikogu kohta. Keskerakonna saak oli 2 kohta ja IRLi ainuke kandidaat volikogusse ei pääsenud.
Nii on võimukoalitsioonide variante kolm nagu ka 2009. a valimiste järel: kas saab Keskerakonna oma paati üks või teine valimisnimekiri või jätkab tiim Jõpiselg-Padari?
Kui häälte koguarvu ja saadud volikogu kohtade arvu poolest on kindel võitja VL Koostöö, siis kõige rohkem hääli, 127 kogus Padari, Jõpiselja poolt hääletas 109 valijat. Keskerakonna valimisnimekirja esinumber Malle Kobin kogus 43 häält.
Jõpiselg kinnitas, et esimesena kutsuvad nad läbirääkimiste laua taha Padari ning pakuvad talle volikogu esimehe kohta. “Volikogu esimehele antud häälte arv on selge sõnum, et see samm teha. Kui väga palju lahkehelisid ei teki, siis saab edasi minna.” Asjade arutamiseks saadakse kokku lähipäevil.
Vallavanema kandidaadiks on Jõpiselg ise, kes lubas nüüd tööle asuda täiskohaga. Siiani töötas ta 2012. aastal suhteliselt ooatmatult ametist lahkunud Ilmi Aksli järel ametisse panduna kolmveerand kohaga.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411