Teisipäev, oktoober 8, 2013
 

Arengukogu liikmed allkirjastasid maakondliku arengustrateegia

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Neljapäeval allkirjastas 13 institutsiooni esindajat Hiiumaa ametikoolis maakondliku arengustrateegia moodustades Hiiumaa arengukogu, mis hakkab strateegiat ellu viima.
Aastajagu kestnud töö tulemusel valminud Hiiumaa arengustrateegiat esitlenud maavanem Riho Rahuoja ütles, et töö on tellija materjalist ning arengudokument sai meie endi, hiidlaste nägu. “See dokument on vajalik ja on ülioluline, et me ise selle tegime, mis siis, et ülesehituselt ja sõnastuselt see võib olla nii viimase peal ei ole,” ütles maavanem, rõhutades seejures sõna “ise”. “Kui me teame, mida tahame, on seda oluliselt kergem saavutada ning valminud arengu­strateegia sellest aimu juba annab,” lisas ta.
Maavanem nimetas strateegiasse kirja saanud suurimaks väljakutseks inimeste Hiiumaalt lahkumise pidurdamist. Võimalustena loetles ta rohemajandust, IT- ja energeetikavaldkonda ning biosfääriala programmi elluviimist Hiiumaal.
Ta kutsus strateegiaga liituma inimesi, kelle süda Hiiumaa pärast valutab ja kes tahavad selle dokumendi elluviimisel kaasa lüüa, ning otsima sõpru ja partnereid, kes meie eesmärke toetaks.
Maavanem heitis ette, et kuigi sõnades räägitakse koostööst Hiiu saarel juba päris palju, ei olda veel valmis selleks tegelikult panustama. Halva näitena koostöö puudumisest tõi ta Läänemere seitset saart ühendava B7, millest võib saada B6 pärast seda, kui Bornholmi saar organisatsioonist välja astub. Põhjuseks, et kaks sealset linnaametnikku, selle asemel, et teha koostööd, tegid B7-st oma eraasja ja käisid kohtumistel, kuid kaasamist oli vähe.
13+2 partnerit
Neljapäeval allkirjastas trüki­sooja arengudokumendi partnerlusleppena 13 partnerit: Hiiu maavalitsuse nimel maavanem Riho Rahuoja, Kõrgessaare valla nimel vallavanem Jaanus Valk, Kärdla linna nimel linnapea Georg Linkov, Käina valla nimel vallavanem Omar Jõpiselg, SA Tuuru nimel juhataja Kristjan Arunurm, MTÜ Hiiumaa ettevõtjate liit juhatuse esimees Tanel Malk, MTÜ Tantsumajakas juhatuse liige Anu Pielberg, ühenduse Kodukant Hiiumaa juhatuse liige Ester Tammis, Hiiumaa ametikooli nimel direktor Ülo Kikas, MTÜ Hiiumaa Teabekapital juhatuse liige Ermo Mäeots, MTÜ Tobiase seltsi ja MTÜ Vanamees ja Kits juhatuse liige Ly Meldorf ning MTÜ Hiiumaa Ankur juhatuse liige Hergo Tasuja.
Reedel ühinesid arengu­strateegiaga RMK Hiiumaa metskond ja MTÜ Hiiumaa maraton.
Arengudokumendi all­kirjastanud organisatsioonid moodustasid sellega Hiiumaa arengukogu, mis hakkab vastutama strateegia elluviimise eest. Aivi Telvik, kes koos konsultant Matti Lüsiga olid laiapõhjaliste arutelude tulemusel sündinud dokumendi vormistajad-kokkupanijad, nentis, et selline organisatsioon on väga uudne lähenemine ühe arengudokumendi ellu­viimiseks. “Kuid Hiiumaa arengustrateegia koostajad nägid, et ilma sellise kaasamiseta partnerlusleppe kujul võib meie arengudokument jääda paberiks riiulis,” selgitas Telvik, miks strateegia allkirjastamine nii oluline on. “Olen hästi rõõmus, et saime siin ja praegu selle vahepeatuse teha ja saime kokku Hiiumaa arengukogu ning nüüd saame tööga jätkata ja laieneda – see on üks väga reaalne samm, mis tähendab ka tegelikku koostööd – vastasel juhul me ainult räägime sellest.”
Arengukoguga liituma on oodatud kõik organisatsioonid. Enne seda tuleks arutada otsust oma organisatsiooni sees, siis koostada kinnituskiri, mille näidise leiab veebilehelt
hol.hiiumaa.ee/ ja saata see meilile hol@hiiumaa.ee või aivi.telvik@gmail.com Küsimuste korral aitab Aivi Telvik tel 517 5585.
Töö strateegia juurde kuuluva tegevuskavaga jätkub, sest seni pole veel lõplikult kokku lepitud, millised tegevused tuleb ette võtta esmajärjekorras ja millistega on rohkem aega.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411