Reede, oktoober 25, 2013
 

Aasta koolitaja või hoopis õppija?

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Emmaste põhikooli õpetaja ja Tuuru keeleõpetaja Madli Valk (40) sai tänavu aasta koolitaja tiitli. Ise ütleb ta, et tunneb end pigem õppijana, kuna teadmisi tuleb pidevalt täiendada.
Madli Valk sai täiskasvanud õppija nädalal aasta koolitaja tunnustuse Tuurus täiskasvanutele soome keele õpetamise eest. “Heatahtlik ja innustav õpetaja, räägib huvitavalt, näited humoorikad, lihtsad ja hästi arusaadavad,” loetles TÕNi maakonna koordinaator Aira Toss soome keele kursusel õppinute hinnanguid oma õpetajale.
“Minu tunded on vastakad, sest ma tunnen end pigem aasta õppijana,” ütles Valk pärast tunnustuse saamist Hiiu Lehele intervjuud andes. “Inimene õpib kõige paremini, kui ta peab ise õpetama,” ütles ta ja rääkis, et ootamatu võimalus tulla Tuurusse soome keelt õpetama sundis teda kiiresti juurde õppima.
Õpetajaks ei tahtnud
“Kasvasin üles soome keele­ruumis, Tallinnas, kus uudised ja lastesaated tulid soome kanalitelt,” selgitas Tartu ülikooli haridusega inglise filoloog, kuidas soome keel temani jõudis.
Kahe kunstnikust vanema, graafiku Heinrich/Heinz Valgu ja keraamiku Mall Valk-Soosteri tütrena tahtis ta lapsena saada hoopis kunstnikuks, kuid läks hoopis ülikooli inglise keelt õppima.
Kõrgkooli läks ta teadmisega, et õpetajat temast kunagi ei saa ja just sellepärast valis ta tudengina erialaks inglise keele suulise tõlke. Sellegipoolest puutus ta pärast ülikooli lõpetamist õpetamisega kokku juba 1996. aastal. “Elu tegi omad käänud ning mind paluti mind õpetama inglise keelt töötajatele EBSis ja TEA kirjastuses ja tõlgikarjäär jäigi unarusse,” meenutas Valk.
“Õpitud eriala, suulise tõlke ehk konverentside tõlkimise kõrvalt mul küll viit last ei oleks,” tõi Valk veel ühe põhjuse, miks tõlgitöö tema eluga ei sobiks.
Algul ei kujutanud ta end õpetajana ette, aga praegu tunneb ta end hästi nii põhi­koolis kui täiskasvanuid kooli­tades. Valk tunnistas, et õpetaja elukutse pakub palju väljakutseid, järelikult on see tema jaoks kõige parem töö, kuna ta ei kannata rutiini. “Teismelistega koolis pole üksluisust ja igavust üheski päevas,” kinnitas ta. “Ka pakub õpetajatöö hingele palju ja täiskasvanute õpetamine oli kirss tordil ehk hobi ja väga suur vaheldus.”
Muuseas, Madli emapoolses Hiiumaa suguvõsas leidub õpetajaid küll, tuntumad neist Elmi ja Julius Sooster.
Pooleldi hiidlane
Tuntud poliitiku ja kunstniku Heinz Valgu tütar on ema poolt hiidlane ja veetnud kõik lapsepõlvesuved Hiiumaal. Nüüdseks on ta perega Emmaste valla Külama külas elanud juba kümme aastat.
“Oodates Tallinnas väikeses korteris oma kolmandat last, oli kaks võimalust – kas remontida Hiiumaal suvemaja või otsida suurem korter Tallinnas,” ütles Valk. Nii jõudsid nad koos abikaasa Aivar Valguga esmapilgul hullumeelse otsuseni ja tulid 2003. aastal Tallinnast oma seniste tööde-tegemiste juurest Hiiu saarele. “Siis oli majandusbuum ja mul ei tulnud hetkekski seda mõtet, et minusugusel inglise filoloogil võiks tööpuudust tulla,” ütles Valk.
Madli, kes praegu töötab kolmandat aastat Emmaste põhikoolis vene ja inglise keele õpetajana, tunnistas, et praegu ta sellist sukeldumist tundmatusse ette ei võtaks.
Oma põhihobiks nimetab Madli Valk pere viit last, kellest kolm, Sofia (15), Konrad (13) ja Jakob (10) õpivad
Emmaste koolis ning Rihard (6) ja Tobias (5) käivad Leisu lastehoius.
Veel tunnistas Valk, et ta on kevadine aiandushull, kes pärast kooliaasta lõppu tahab kaevata ja peenraid teha. “Kui tõesti veel aega üle jääks, siis loeksin ja kooksin,” unistas Valk.
Abikaasa Aivar töötab ASis Dale seadistajana ja tema hobiks on vanavara kogumine.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411