Teisipäev, september 3, 2013
 

Toomas Mast võitis seitsmenda Hiiumaa orienteerumiskarika


Harda Roosna | Hiiu Leht
Toomas Mast (48) võitis Hiiumaa orienteerumiskarika seitsmendat korda ja ikka 21aastaste grupis, kuigi tal endal on aastaid märksa rohkem. Toomas Mast alustas koos Hiiumaa orienteerumis­neljapäevakutega 1977. aastast – siis õppis ta Kärdla kooli viiendas klassis. Seega on ta nüüdseks orienteerumissporti teinud üle poole elust – 36 aastat!
Ei tea, miks
teised mind ei võida
Kui küsida, miks ta ikka veel endast noorematega võidu jookseb selle asemel, et koos eakaaslastega ühes võistlusklassis joostes kindla peale minna, vastas Mast pärast autasustamist: “Ei tea. Seal olen ma kogu aeg jooksnud. Ühe aasta olen kolme­kümneviiestega jooksnud, aga ülejäänud olen kogu aeg kakskümmend üks jooksnud – mulle meeldib seal.”
Võistlusklassis NM21 jooksevad naised ja mehed alates 21. eluaastast ning seda loetakse orienteerumisvõistluste põhijooksuks. Tavaliselt aga püüavad vanemad orienteerujad omaealistega ühes vanusegrupis joosta, et võiduvõimalused suuremad oleks.
Hiiumaa karikavõistlustel, mida tänavu peeti juba 52. korda, pole Mast viimastel aastatel teistele M21 jooksjatele seni võimalust andnud.
“Rada väga pikk pole, normaalse pikkusega, nelja­kümneviieste tavarada on peaaegu sama pikk – paras trenni eest, aga miks teised mind ei võida, vat seda peab teiste käest küsima,” polnud Toomasel ka sellele küsimusele päris täpset vastust.
Kuhu tal nii kiire!
M21 klassis startis kaheksa meest. Kõige tugevam konkurent oli Taivo Timmusk (30), kellele Mast teise päeva tehniliselt raskel rajal
2 minuti ja 50 sekundiga allagi jäi. Õnneks kompenseeris selle esimese päeva jooks keerulisel maastikul, kus Mast edestas Timmuskit
3 minuti ja 2 sekundiga.
“Kartsin kõiki konkurente, sest ma olen sel aastal ikka väga kehva olnud – ma pole enam kaks–kolm aastat õieti trenni teinud – vana rasva pealt jooksen,” nentis Mast ja kurtis, et kui harva treenida, kipub ka orienteerumiskogemus kaduma. “Suunataju ei ole enam nii hea ja vigu tuleb seepärast palju, aga kuna joosta jaksan, kompenseerib see tehtud vead.”
Kas seda juttu uskuda või pidada liigseks tagasihoidlikkuseks, eks see jää konkurentide otsustada.
Igal juhul ütles naiste orienteerumissprindi
MM hõbe Marje Viirmann, kes viis kaasa ka Hiiumaa karika N45 vanusegrupis, et Toomas Mast oli metsas väga nobe: “Ei tea, kuhu tal nii kiire oli – meil iseasi, meie läheme laeva peale, aga tema jääb ju siia!”
52. Hiiumaa karikavõistlused peeti kahel päeval Kõpus, mõlema päeva stardikohad olid Ojakülas. Võistlus oli rahvusvaheline – 75 startija hulgas kuus võistlejat Soomest ja üks Rootsist. Esindatud oli 19 spordiklubi, lisaks Kärdla ÜG. Võistluse rajad koostas rajameister Toivo Saue.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411