Reede, september 6, 2013
 

Erkki-Sven Tüüri teose maailma esiettekanne

Erakogu
Helsingis oli sel nädalal Erkki-Sven Tüüri klarnetikontserdi “Ekstaatiline palverändur” ehk “Pere­grinus Ecstaticus” maailma esiette­kanne.
Intervjuus Soome televisioonile ütles helilooja, et teose pealkiri tuli alles siis, kui partituur juba valmis ja see on kuulajale väike vihje, mis rajale oma mõtted seada.
“Klarnetikontserdi pealkiri “Ekstaatiline palverändur” annab meile vihje ühele võimalusele tõlgendada solisti karakterit. Kujutlegem palve­ränduri takistuste- ja ohtude­rikast rännakut ihaldatud eesmärgi poole, tema söakust ja tarmu vaheldumisi kurnatuse ja väsimusega; reaalsetest füüsiliselt tajutavatest raskustest jagusaamist vaheldumisi vaimuilmas toimuvate võitlustega…” rääkis helilooja.
Autori sõnul on klarnet teoses väga intensiivne: edasi­pürgiv, kannatav ja täis meditatiivset valgust just nagu palverändur oma teekonnal.
Teose sõnumiks on, et iga inimese teekond on unikaalne ja hea oleks, kui inimene suudaks alati olla otsingute teel.
Teose tellis Soome ringhääling YLE ning Helsingi Muusikakeskuses esitas selle klarnetist Christoffer
Sundqvist koos Soome raadio sümfooniaorkestriga.
Tüüri teosele järgnes
Maurice Raveli “Daphnis ja Chloé”, kus tegi kaasa ka Helsingi Muusikakeskuse koor. Kontserti juhatas orkestri uus peadirigent Hannu Lintu ning otseülekannet vahendas ka Klassikaraadio.
Soome Raadio sümfooniaorkestri esiklarnetist Christoffer Sundqvist on mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat ning inspireerinud oma mänguga mitmeid Soome heliloojaid.
Sundqvist soleerib ka teose Eesti esmaettekandel, mis saab teoks järgmise aasta 28. märtsil koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga Estonia kontserdisaalis.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411