Laupäev, september 7, 2013
 

Ei visiitabielule!

Täpset definitsiooni ma otsima ei hakanud, ent visiitabielu on abielu, kus kummalgi osapoolel on oma kodu ja nad külastavad üksteist, näiteks elavad nädalavahetustel koos. See seab mõlemale partnerile vähem kohustusi, ent ei anna tavaabielule omast kindlustunnet.

Mulle meenus see sõna möödunud nädalal, kui sai teatavaks reformierakonna kandidaat Hiiu valla vallavanema kohale. Ja ütlen kohe ära, et ei kavatse peatuda antud isikul. Veel vähem teda juba ennatlikult ründama asuda. Eks ta peab ise selgitama oma tegemiste ja kavatsuste tagamaid.

Aga paralleele saab tõmmata praeguste omavalitsusjuhtidega. Jagunevad nad ju kenasti kahte leeri, kui mõtlen sõnale visiitabielu selles kontekstis – ühed, kes seda praktiseerivad ja teised, kes on traditsioonilise abielu toetajad ja harrastajad.

Olen lõppeva suve jooksul paljude inimestega sel teemal vestelnud ja teeb rõõmu, et suurem osa neist on minu seisukohta jaganud. Nimelt olen kategooriliselt vastu visiitabieludele.

Kui kellelgi on minu jutulõnga otsa leidmisega ikka veel probleeme, siis ma ei pea siin artiklis visiitabielu all silmas mitte mehe ja naise liitu. Räägin meie omavalitsuste tegevjuhtide ja omavalitsuse suhtest.

Olen seisukohal, et tulevased vallavanemad (linnapead meil peale valimisi enam ei ole ju) peavad olema kohalikud. Inimesed, kes tunnevad oma valda nagu tagataskut. Inimesed, kes on pidevalt koduvallas kohapeal ja kelle peamine prioriteet ongi tegutseda koduvalla huvides.

Mind teeb kurvaks, kui ma koolmeistrina näen omavalitsusjuhti kooliaasta avaaktusel vaid korra nelja aasta jooksul. Mind teeb suisa nõutuks, kui ühel korral öeldi põhjuseks soovimatus tulla saarele kell 6.30 praamiga, sest see on ju liiga vara…

Huvitav on ka see, et need omavalitsused, kes ei nõustunud ühinemisläbirääkimisteks ühise laua taha istuma, tõid ühe olulise argumendina välja selle, et ühinedes jäävad võim ja valitseja(d) rahvast kaugeks. Ja just needsamad omavalitsejad praktiseerivad visiitabielu ehk siis valla tegevjuht on kohapeal vaid poole nädalast. Kas siin pole vastuolu?

Kuna valimisteni on jäänud vähem kui poolsada päeva, võib arvata, et suur osa kandidaatidest, eriti need, kes mõnda tähtsat kohta loodavad, muutuvad nüüd väga aktiivseks. Kindlasti püütakse, nüüd, et senine visiitabielu rohkem pärisabielu moodi välja paistaks.

Ent usun, et hiidlased ei lase end sellest petta. Ei tasu vaadata ja teha otsuseid praegu toimuva järgi. Mõelgem, kuidas olid asjad kogu viimase nelja-aastase valitsusperioodi jooksul.

HERGO TASUJA

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411