Reede, august 16, 2013
 

Tubala anagama uksed avanevad

Erakogu

Järgmine neljapäev, 22. august on Tubala külas erakordne päev.Kell 11 hommikul saab Tubala külas metsa serval teoks sündmus, millele eelnesid kuudepikkused tihedad ettevalmistused.
Just sel kellaajal avanevad esmakordselt Eestis ainulaadse keraamika kõrgkuumus-puupõletusahju uksed ning nädalaga valminud ja ahjus küpsenud keraamika on ühepäevanäitusel kõigile huvilistele ja keraamikasõpradele uudistamiseks näha-katsuda.
“Ega me isegi ei oska arvata, kas või milliseid tulemusi esimeselt põletamiselt on oodata,” märkis äsjavalminud ahju haldava MTÜ
Tubala Anagama juhatuse liige Natalia Kuhi. “Sellise ahju peamiseks eripäraks ongi, et kunagi ei tea, kas põletuse tulemus on väga hea, keskmine või halb. Põletusahjust võib saada vahel sajast vaid ühe ideaalse objekti. Keraamikud usaldavad viimase sõna ahjule, leegile – loodusjõule.”
Põnevasse sündmusse on kaasatud 15 professionaalset eesti, läti ja leedu keraamikut projektiga CREANATURE ehk “Kunst looduses”. Keraamikud saabusid Hiiumaale juba 12. augustil ning loovad sealsamas Tubala küla ahju kõrval esimesi esemeid, mida kuue päeva jooksul ühiselt põletatakse. Edasi lähevad Tubalas valminud esemed rändnäitusele Tallinna, Riiga ja Kaunasesse.
Eestis ainulaadne
Ahjumeister Andres Alliku juhtimisel veidi enne jaanipäeva valminud keraamikaahi on Eestis ainulaadne oma kolme kambri tõttu. Baltimaades on see ahi teine, sarnane ahi asub ka Lätis Riia lähistel. Eestis on olemas küll anagama ahi Kohilas, kuid sellist, kus kaks kambrit, ehk anagama ja
noborigama on kokku pandud, pole Eestis kusagil.
Ahju loomine algas juba aasta eest, mil Tubala metsa äärde valmis ahju jaoks vajalik varjualune. Mõni päev enne esimest keraamikaalast üritust ahjuesist treppi tsementinud MTÜ Tubala Anagama juhatuse liige Sulev Loopalu märkis, et niisuguse ahju suurim võlu ongi ettearvamatus. Teiseks tõi Loopalu esile ahju suuruse. Mahukas ahjus võib vabalt põletada kasvõi inimese­suurust
keraamikaobjekti.
Loopalu rääkis, et elektrilisi keraamikaahje on saarel küll, Hiiumaa koolides mitugi – Suuremõisas, Emmastes, Kärdlas ja Käinas, kuid nüüd saab võrrelda, millised on erinevate põletuste tulemused.
Aastas loodavad ahju hooldajad ja loojad teha vähemalt kolm põletust. Soove Hiiumaale keraamikat põletama tulla on juba praegu laekunud üle Eesti kui naaberriikidest.
MTÜ Tubala Anagama keraamika puupõletusahju ehitus maksis veidi üle 28 000 euro, toetas Hiidlaste Koostöökogu läbi LEADER programmi.
Piduliku päeva lõpetab kell 18 algav vanamuusikakontsert. Jagatakse meeneid toetajatele ja sponsoritele. Ahju esimese põletuse tulemusi uudistama on kõik huvilised oodatud!

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411