Teisipäev, august 13, 2013
 

Tahaks Saaremaa laevale bussi vastu!

Autota Saaremaalt tulijad praegu Sõru sadamast bussiga edasi ei saa – eelkõige teeb see muret naabersaarel koolis käivatele õpilastele. Murele otsitakse lahendust.
Merike Napp, kelle poeg tahab sügisel Saaremaale kooli minna, käis juuli algul maa­valitsuses kurtmas oma muret, et mitte ühelegi Saare­maalt tulevale praamile ei lähe siitpoolt bussi vastu. Poeg aga tahaks nädalavahetusteks naabersaarelt vahel koju tulla. Saaremaalt väljuvale laevale toob buss soovijad Triigi sadamasse, aga Sõrult koju Kärdlasse ei saa mitte kuidagi.
Ta pole selle murega üksi. Christina Pihel rääkis, et kuigi tema poeg soovis minna ametit õppima Saaremaale, langes valik just kehva transpordiühenduse pärast Haapsalu ametikoolile. Ka varem on lapsevanemad kurtnud, et kahe naabersaare vahel on väga raske liigelda juhul, kui sa pole autoomanik. Paljud lapsevanemad käivadki Sõrul lastel autoga vastas, aga mis saab siis, kui peres autot pole?
Kaks kilomeetrit jalgsi
Viirimäelt, mis on Sõru sadamast 2 km eemal, väljub küll buss, aga väljumisaeg ei klapi praami saabumisaegadega. Katsu sa hilisõhtuselt laevalt tulles reisikott ühel, läpakas teisel õlal sadamast veel kaks kilomeetrit jalgsi bussipeatusesse kõmpida ja igasuguse ilmaga bussi oodata.
“Täiesti läbimõtlemata on see asi, ei tea, kelle jaoks selliseid sõiduplaane tehakse!” kurtis Napp. Ta soovitas, et need, kes maakonna bussiliine paika panevad, võiks selle katsumuse omal nahal läbi teha.
“Hiiumaa lapsed käivad Saaremaal koolis, aga koduskäimine on neile nii keeru­liseks tehtud, et lihtsam on neil sinna jäädagi,” nentis Napp.
Lahendus keeruline
Hiiumaa poolt viib praegu buss ühele, kell 8.15 väljuvale praamile. “Aitaks, kui kasvõi ühele praamile tuleks buss vastu,” soovis Napp. Tema pakkus, et see võiks olla reedeti Triigist 15.30 väljuv parvlaev, mis jõuab Sõrule kell 16.45.
Praegu pääseb bussidega kell 8.15, 17.30 (ooteajaga) ja 18.30 Sõrult väljuvatele laevadele. Samas on Triigist saabuvate laevade puhul olukord tunduvalt halvem, kuna sadamas on buss vaid kell 17 Triigist väljuva ja kell 18.15 Sõrule saabuva laeva vastas. Seda reisi aga aasta­ringselt laeva sõiduplaanis ei ole.
Hiiu maavalitsuse ühistranspordi spetsialist Tõnis Markus ütles, et üks kitsaskoht on tõepoolest Sõru sadam, kuid seda ei saa lahendada olemasolevat logistilist lahendust lõhkudes ning pole väga lihtne välja pakkuda ideaalset bussiühendust Sõru sadamaga.
Markus nõustus, et kindlasti on õige aeg probleemi tõstatamiseks, kuid karm tõde on see, et paraku ei ole Hiiumaal piisavalt ressurssi, et busse kõikide parvlaevade väljumiste ja saabumiste vastu saata. “Lubamatu on ka olukord, kus kogu Hiiumaa bussiühendus kannataks olulisel määral Sõru sadama reisijate pärast, kuna valdav osa bussireisijatest liigub siiski Kärdla–Heltermaa–Käina vahel.”
Eile oli maavalitsuses transporditeemaline ümarlaud, kus said kokku transpordikorraldajad ja saare omavalitsusjuhid. Jutuks olid muuhulgas ka uued bussi­sõiduplaanid, mis algselt pidid hakkama kehtima
1. septembrist.
Arutelu keskendus peamiselt omavalitsustele kooskõlastamiseks saadetud uutele bussigraafikutele, mis on tingitud õpilaste liikumisvajaduse muutumisest ning mille tulemusena otsustati muudatusi 1. septembrist mitte rakendada.
“Kuna valdade vastuskirjadega tuleb kindlasti ka muudatuste ettepanekuid, on praegu uue plaani detailidest raske rääkida, kuid üldplaanis keskenduvad muudatused pärastlõunastele väljumistele, kus on loota liikumisvõimaluste paranemisele Käinast ja Emmastest,” selgitas Markus.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411