Reede, august 30, 2013
 

Rühib maailma moetippude sekka

Helja Kaptein | Hiiu Leht

Palade põhikoolist oma kooliteed alustanud ja tänavu Londoni kuninglikust kunstikolledžist meeste­moe disainerina magistrikraadi saanud Magnus Lõppe (27) kandideerib praegu tööle Armani, Diori ja Calvin Kleini moemajadesse.
Neist tippmoemajadest tuleb Magnus Lõppel vastuseid
oodata veebruarini, siis selgub, kuidas edasi. Muuseas, Lõppe loomingust on praegu enim huvitatud jaapanlased.
Eesti moeturg aga on tema jaoks liiga väike. “Kui müüa kuus üks mantel või ülikond, siis see ei toida,” selgitas noormees, miks ta tööd kodust kaugel otsib.
Lõppe leiab, et oma käekirja tutvustamiseks on parim end n-ö sisse süüa mõnda suurde ja tuntud firmasse, kus teeni­da raha, saada teadmisi ja kontakte.
Ka poed ei julge võtta müüki vähetuntud moeloojate kollektsioone. “Mida kirevam ja intrigeerivam sa oled, seda populaarsem, aga mina sellesse väga ei usu,” ütles Lõppe, kelle meesterõivad intrigeerivad pigem lõike kui värvidega. “Iga asi omal ajal ja kollektsioonid peavad kasvama koos disaineriga,” leiab ta.
Noormees rääkis, et Londonisse õppima asudes lootis ta kohe pärast lõpetamist jätkata oma moefirmaga – see kannab nime “Magnus Lõppe”. Praegu aga ta oma ettevõttega ei kiirusta, sest see nõuab enne palju raha ja tuntust. “Tühja koha pealt nime ehitada pole eriti tark tegu, aga kui ma kõige kõrgemale tööle ei saa, siis vaatan järgmisi võimalusi,” arutles ta.
Noor moedisainer on juba saanud üldsuse tähelepanu Taanis, kus ta sai moe alal bakalaureusekraadi, ja natuke Londonis, aga see pole tema hinnangul veel eduks piisav.
“Koolis oli raske särada, sest kõik on seal andekad ja omanäolised,” selgitas ta. Ta tõi näiteks Lõuna-Koreast pärit noormehe, kes istus ja õmbles päevade kaupa nahast siilukestele volte. Sellest sündis jakiseljale alligaatori naha­muster, mis kokku pannes tekitas tõelise vau!- efekti.
Brutalistlikud rõivad
Noor disainer teab, et disainivaldkonnas on lärmi nii palju, et kui teed midagi rahulikumat, pead olema väga hästi esitletud.
Mahukas portfoolio, millega Magnus käib paigast paika end kui moeloojat tutvustamas, on paigutatud isa Kaido tehtud alumiiniumist kaante vahele. Portfoolios on ülevaade kõigist projektidest, mida Magnus Lõppe seni teinud. “See peaks peegeldama disaineri käekirja,” selgitas ta.
Magnuse kooli lõpukollektsioon koosnes kaheksast komplektist ja inspiratsiooni selle loomiseks sai ta brutalistlikust arhitektuurist. Brutalism on arhitektuurivool, mis sai valdavaks aastatel 1950–1975 ning mille ehitised on kastikujulised, eelistatult töötlemata materjalidest, nagu näiteks betoonist, millel näha raketise valmistamiseks kasutatud puidu muster.
“Kui inimesed hakkavad kõndima läbi nende vormide, jäävad need vormid nagu kehade peale ning rõivad ja hooned sulavad ühte,” kirjeldas Magnus idee sündi kujundlikult.
Katsetamine, kuidas need vormid inimeste kehadel rõivaste kujul välja näevad, võttis aega neli kuud.
Oma lõpukollektsioonist meeldib talle kõige enam vormi poolest lihtne, hästikantav ja uudne komplekt, mis sündis mannekeeni peal riidetükke kokku pannes.
Kõige rohkem vaeva aga nägi ta suletäidistega komplekti juures. “Täites jakki hane udusulgedega selgus, et see on tõeline õudusunenägu – see ei jäänud hoidma nii, kuidas vaimusilmas ette kujutasin,” meenutas Magnus. Selgus, et sulejopede tootmiseks on teatud tehnoloogia ja seda põlve otsas korrata oli päris suur kunst. “Erinevaid kihte valesti kokku pannes ei saanud tulemus selline nagu lootsin, aga kogu materjal oli läinud ja tuli uuesti otsast alata.”
Hindajatele aga meeldis kõige rohkem pikk mantel, mille küljed käivad üksteise peale. Kui kandja paneb käed taskusse, muutub ka mantli siluett.
Magnus rääkis, et algne idee muutub töö käigus õige vähe. Isegi vanemtuutor, kes teda juhendas, oli talle öelnud, et see võib olla tema kui disaineri nõrkus, et ta ei ole vastuvõtlik muutustele. “Iseseisvalt töötades on see hea, aga meeskonnas võib oma mõttes kinniolemine olla takistuseks,” nõustus ka Magnus Lõppe.
Algus Haaknõelalt
Magnus Lõppe moehuvi sai alguse õpilastele mõeldud moevõistluselt Haaknõel. Võit sel konkursil andis tõuke ja pärast Kärdla gümnaasiumi lõpetamist proovis ta pääseda Tallinna kunstiakadeemiasse.
Seal praagiti ta välja, sest polnud ta käinud ettevalmistuskursustel ega olnud tal ka mahukat mappi joonistustega. “Toorest julgust ja tahet nad ei taha vastu võtta,” nentis noormees nüüd.
2007. aasta augustis asus ta õppima disaini, tehnoloogiat ja äri Taani moe- ja disainikooli rahvusvahelises klassis ning lõpetas selle nelja aasta pärast disainitehnoloogina. Magistrikraadi sai noormees tänavu juunis Inglismaal Londonis, maailma mainekaimas meeste­moekoolis Royal College of Art.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411