Reede, august 23, 2013
 

Noori huvitab pärimuskultuur

Seoses pärimusaastaga otsustasime meiegi asjal sarvist haarata ja vaadata, kuidas meie vaaremad ja vaarisad siis päriselt elasid.
Mõte tuli Pühalepa noortejuhilt Heli Tuisult. Seltsis on segasem, seega liitusid vahva ideega ka Käina noored.
Noorte kotkaste ja kodutütarde pärimuslaager Soera talumuuseumi õuel algas reedel ja lõppes pühapäeval. Esimesel õhtul mängisime rahvamänge ja tegime väikese matka Kukka kivile. Nagu vanasti kombeks, pidasime ka meie videvikutundi, lugesime koos õuel lambanahkade vahel õhtujuttu.
Kõige tihedaim päev oli laupäev. Pärast hommikusööki õppisid noored Heli Tuisu juhendamisel viltimist ja Ain Jepišovi käe all sepatööd. Vanemad poisid valmistasidki kõigile väikestele laagrikaaslastele väga kaunid lehekujulised kaelaripatsid.
Lõunasöök söödud, pühenduti taaskasutusele. Valmistasime munakarpidest süüteroose, vanadest moosi­purkidest küünlalaternaid, ajalehtedest ukse pärgasid ja lõngajuppidest unenäopüüdjaid. Kõigel oli juures mõnus pärimuse hõng ja lahke pererahva hea ja toetav sõna.
Kuna muuseum ei olnud sel ajal suletud, siis nii mõnigi turist avastas, et see ongi väga vahva ja elav koht, kus noortelgi on palju teha ja uudistada.
Meie poisid otsustasid proovida ära ka sauna kütmise. “Suitsusauna polegi nii lihtne soojaks saada ja kütta, seda tuleb ikka pikka aega teha. Küll on hea, et peremees meid aitas, sest sepatööd tehes unustasime saunaahju puid panna,” rääkis laagris osalenud Tairo Ulla, kes oli ametis ahjuroobi valmistamisega.
Küsides laagriliste käest, kes soovib sauna minna, oli mõni kahtleja, aga peale esimesi katsetajaid, kes saunast eredate emotsioonidega välja tulid, olid kõik lapsed äkki sauna otsustanud minna. Nagu ühest suust kõlas hiljem, et see on ju nii palju mõnusam kui tavaline saun!
Õhtul sai iga noor saata soovilaternaga taevasse oma soovi.
Järgmisel päeval valmistasid noored lõuna oma vane­matele, kes neile laagrisse järele tulevad. Iga ema-isa sai kõhu täis laste endi tehtud salatist ja maiustamiseks küpsisetorti.
“Küll on hea, et õue peal on jänkud ja kõige jaoks on küllaldaselt aega, õhtud on piisavalt pikad, et istuda kamina ees ja kuulata õhtujuttu,” ütlesid noortejuhid Ly Klee ja Sirle Ulla.
Poisid tegid laagrist luuletusegi:
Suur tänu Soera
pererahvas, siin oli
hää toit,
hää ilm,
hää sepp,
hää õhtujutt,
hääd marjad,
hää tuulik,
hää saun,
hää sarapuuviht,
hää soovilatern,
hääd juhid,
hää tuju.

TUULI KARUKÄPP
KL Hiiumaa malevkonna noorteinstruktor

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411