Teisipäev, august 6, 2013
 

Neiud jätsid Saarte karikad koju

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kärdla ratsupäevadel peetud finaalvõistlusega lõppesid Saarte avatud karikavõistlused, mille kõrgemad kohad said hiiu neiud.
Linnumäel kolm päeva kestnud ja hobumaailm.ee andmetel Eesti osalejaterohkeimad Kärdla ratsupäevad algasid Saarte avatud karikavõistluste finaalvõistlusega.
Kõrgeimas, 115 cm parkuuris tõusis karikavõitjaks finaalis Coloradol ratsutanud ja ümberhüpetele pääsenud Maarja Berkmann. “Karikavõit on kogemus omaette,” ütles rahulolevalt Maarja Berkmann (22), kes treenib 14. aastat.
Teisele kohale ratsutas end samuti Hiiumaa neiu Maris Suuster, kes esindab Tondi RSK-d. Kolmas oli Maarja õde Maris Berkmann, samuti Hiiumaa RSK-st. “Oleme koos õega iga kord võistelnud ja juba teist aastat võtab esikoha Maarja,” nentis Maris Berkmann (28), kes ratsasporti harrastanud paarkümmend aastat ning olnud võidukas varasematel võistlustel.
Keskmisel kõrgusel, kuni 100 cm parkuuris oli eriti tihe rebimine, kuna võistlejate tulemused olid väga võrdsed. Võitjaks tõusis Inge Maiman Hiiumaa RSK-st Tondi RSK sportlaste, teise koha omaniku Birgit Laupä ja kolmanda koha omaniku Hanna Treikelderi ees.
Madalaima, kuni 80 cm parkuuri esikolmiku moodustasid Leenu Sarapuu Hiiumaa RSK, Reio Pihlak KRT ja Marion Demus Hiiumaa RSK.
Tänavuse Saarte karikavõistluse auhinnatseremoonia tegi eriliseks see, et võidukarikad ulatas ratsutajatele Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ja sportlaste kätt surus abikaasa Evelin Ilves.
Saarte karikavõistlused koguvad aasta-aastalt rohkem osalejaid. Finaalis tegid 70 osalejat 124 starti.
“Saarte karikas on täitnud eesmärgi – elavdada saarte noorte ratsasporti, anda võimalus võistelda ka neile, kel pole võimalust või tahtmist mandril võistlemas käia,” selgitas Maris Berkmann.
Tüdrukud ei karda kukkuda
Õed Maris ja Maarja Berkmann, kes on edukad ratsasportlased, on isal Jaanus Berkmannil abiks ka Saarte karikavõistluste korraldamisel. “Võistluste paikses ülesehituses ja korralduses on meie panust rohkem,” selgitas Maarja. Maris on õppinud veterinaar ja Maar­ja rajameistri assistent. Isa Jaanus Berkmann tegeleb põhiliselt paberimajandusega.
Maris nentis, et viiest etapist koosnev Saarte karikas on pikk ja küllalt raske võistlus ning võidukarikas ei tule kergelt.
Vastuseks küsimusele, miks on ratsutamise takistussõidust saanud valdavalt tüdrukute ala, pakkus Maris Berkmann: “Tüdrukuid tõmbab ratsutamine ja neil pole hirmu suure looma ees.”
Ta rääkis, et on aastate jooksul väga palju kukkunud – esimesed kümme aastat sadu kordi – ja tulebki kukkuda, et õpiks kukkudes mitte haiget saama. Ühel korral on ta pärast kukkumist alles kuus tundi hiljem haiglas ärganud, siiski ei tunne ta hirmu ei hobuste ega ratsutamise ees.
Maarja Berkmanni kõige karmim kogemus oli kui ta kümneaastaselt luumurruga haiglasse sattus. “Korraks oli hirm sees, aga see läks üle,” rääkis ta. “Mida kauem alaga tegeleda, seda oskuslikum oled.”
Aastatega tulevad kogemused, et õppida vastastikust usaldust ning hobune usaldaks ratsanikku ja ratsanik hobust. “See on koostöö ja mõne hobusega on parem klapp,” nentis Maarja.
Kummalgi on praegu on üks võistlushobune, Maarja Berkmannil kümneaastane raudjas ruun Colorado ja Maris Berkmannil
üheksa­aastane kõrb mära Chanel 5.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411