Reede, august 30, 2013
 

Kärdla kooli uus võimalus – sepikoda

Harda Roosna | Hiiu Leht
Sellest sügisest võib Kärdla koolis hakata kasvõi seppasid koolitama – tänu õpetaja Ain Jepišovile on Kärdla ühisgümnaasiumil sepikoda, millist pole üheski Eesti koolis.
Seni Kärdla koolis sepatöö tunde pole olnud, sügisest tahaks õpetaja seda proovida. Need aga, kes on ringitundides käinud, need naudivad. Sel kevadel esitas üks Jepišovi õpilastest oma kunstiõpetuse lõputööna sepatöö – sepistatud kaminapuude hoidja.
“Mulle on sepatöö väga ammu meeldinud, juba siis kui ma kutsekoolis töötasin, aga see kiiks sai alguse, kui nägin ekskursioonil Lustivere seppa Jaak Krivinit – tema kinkis mulle sepalõõtsa ja sellest kõik algas,” meenutas Jepišov.
See juhtus 2004. või 2005. aastal ja kingituse sai ta tingimusel, et ta hakkab ka ise sepikoda tegema.
Nüüdseks on sepikojal seinad ümber ja riistad sees. Sepikoja sisseseade hulka kuuluvad hüdrauliline sepavasar ja hüdrauliline press. Mõlemad on pärit Juminda küla sepa tööriistavaramust. Nimelt lõpetas sealne sepp kõrge ea tõttu töö ja müüs oma töövahendid, mis käsitööselts ära ostis ja kooli sepikotta tööriistadeks andis.
Olemas on ka koht ääsi jaoks, kuid ehtne nahklõõtsaga ääs tuleb alles ehitada. See eest on viis elektrilist ääsi olemas juba praegu.
LEADER toetusega soetati ka alasid, kuid neli on ikka veel laenatud. “Meil on nüüd ideaalne võimalus panna korraga kaksteist noort kohe tööle, aga veel mitte täielikult omavarustusega,” viitas õpetaja, et arenguruumi veel on. Kui kellelgi seisab kuuri all mittetarvilik alasi või sepatööriistu, oleks õpetaja väga tänulik kui need sepahariduse heaks koolile annetataks.
Pole hullu kui need on ka põhjalikult roostes. Näiteks on Jepišov ostnud sepatööriistu saare metalli kokkuostupunktidest. Natuke sepaõli ehk tuld ja vett ning täiesti kinniroostetanud tangid liiguvad jälle. “Tahaks, et kõigil õpilastel oleks oma pihid ja pihtide valik oleks suurem ning muidugi alaseid oleks ka juurde vaja,” rääkis õpetaja Jepišov ja unistas, et kord oleks koolil kõik vajalikud vahendid tunni läbiviimiseks ning kelleltki ei peaks enam midagi laenama.
Lisaks koolitundidele õpetab Ain Jepišov sepatööd ka noorseppade suvekoolis. Tänavu toimus see juba neljandat korda. Aastate jooksul on sepatööst maitse suhu saanud 40–50 last. Sepatöö meeldib ka tüdrukutele, sel aastal õppis sepatööd kaks, eelmisel kolm koolitüdrukut.
Õpetaja Jepišov kuulub sellest aastast MTÜsse Eestimaa Sepad ja sügisest on ta selle juhatuse liige. Tänu sellele korraldab ta nüüd ka aasta sepise rändnäitust, mis oli näha ka suvisel käsitöölaadal.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Jüri Kurm

    Edu sulle,mul oli isa ka selles vallas kõva käsi,ma polnud,hoidsin rohkem moodsama värgi poole!Nende asjade poole,mis vooluga käivad!!!

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411