Teisipäev, august 27, 2013
 

Hiiumaal kolmaski taimeaed

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kui Mareti taimeaed on rohkem tuntud ja ehk on märgatud ka Heltermaa maantee ääres asuvat Vesiroosi taimeaeda, siis ilmselt üsna vähesed teavad, et Käina valla Taterma külas on juba eelmisest suvest taimeaed.
Taterma taimeaia värav asub Kuriste kiriku väravaga kohakuti. Aeda ümbritseb poole­teisemeetri kõrgune aed, et metsloomad, eriti kitsed, ei käiks puid pügamas.
Pruunidest laudadest kõrget väravat lahti lükates ei saa arugi, et oled sattunud taimeaeda. Pigem näeb see välja nagu kaunilt kujundatud iluaed.
Viirgu sätitud paarimeetrised viljapuud kannavad juba saaki ja pottidega peenrasse paigutatud ilupõõsad üllatavad värvikirevusega. “Väärtuslikumad istikud kaevasin pottidega maa sisse, et nad tuulega ümber ei läheks,” selgitas Teigar.
Aia ehteks on “roosivoodi” ehk reformpõhjaga vana voodi, millel õitsevad eri värvi roosid. Aiaäärses “nupsikunurgakeses” on väikesed okaspuuistikud ja “gurmaani­nurgas” okaspuud, mis jäävadki väiksekasvuliseks.
Taimeaia vormi-, liigi- ja värvirikkus
Kui palju istikuid taimeaias üldse on, ei oska perenaine öeldagi. Siin leidub püramiidpärna, punaselehist kirssi, lõhislehist läätspuud, leinajalakat, mägivahtraid, põisenelaid jt.
Eraldiasetsev viljapuuderida koosneb paarimeetritest istikutest, mil juba saakki maitsmiseks küljes. Pakkuda on vana hea valge klaar, tuvi­õun, Liivi kuldrenett, lisaks punaselehised iluõunapuud.
On palju ploomisorte, lisaks veel murelid, pirnid ja ühe varre külge poogitud tüviarooniad. Lisaks sõstrate, tikrite ja viinamarjade read.
Perenaine rääkis, et kevadel ja sügisel ostetakse kõige rohkem viljapuid, suvel roose. Praegu, sügisel, on Tatermal istikute soodusmüük, sest Teigarid ei taha eriti taimi talveks aeda jätta. “Istikuga koos saab ostja veel mitu kilo õunu,” märkis Reeda tütar Helen, kes emal aias abiks ja hoolitseb ka ette­võtte kodulehe eest.
Reet Teigar rääkis, et kõige rohkem küsitakse värviliste lehtedega ilupõõsaid: “Neoonkollane, kärtspunane, oranži värvi lehega põõsaid otsitakse.” Samuti on minev kaup eri värvi ja vormiga okaspuud ning püramiid-, lõhislehine- ja leinapihlakas. Veel leiab taimeaiast varjutaimi, püsi- ja kiviktaimlalilli ja maitsetaimi. Üheaastaseid lilli siin eriti ei kasvatata.
Meelepärane tegevus
Teigar rääkis, et talle on aiandus kogu aeg meeldinud, aga taimemüügiga ei julgenud ta ise küll alustada. “Lapsed ja kogu pere sundisid mind tegelema sellega, millega hing rahule jääb,” selgitas ta.
Viimase tõuke andsid head tuttavad Iko ja Katrin Kraav, kes peavad Tõnu talu puukooli Juminda poolsaarel. Sealt on pärit istikud, mida Tatermal müüakse. Vaid elupuid on Reet ise paljundanud. Kuna mujalt maadest toodud kaupa ei pakuta, võib kindel olla, et Tatermalt soetatud taimed on kohanenud meie kliimaga. Ka ei kata Reet Teigar taimi talveks kinni, siis jäävad need ka pärast teise kohta istutamist ellu.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411