Reede, juuli 19, 2013
 

Vigursaagijad viisid oskused Soome tagasi

Virge Treiman
Viis Hiiumaa vigur-saagijat õpetasid Soomes puuskulptuuride valmistamist peaaegu samas paigas, kus Eestimaa kuulsaim vigursaagija Ivo Mänd seda tööd 30 aastat tagasi esmakordselt nägi.
Pärast jaanipäeva sõitsid Hiiumaa vigursaagijad, Maire Põldma, Ivo Mänd, Silver Treiman, Rita Altmets ja Virge Treiman ligi tuhandekilomeetrise reisi Soome, kus jagasid oma oskusi ja teadmisi kohalikele asjahuvilistele.
Osa huvilisi tuli tagasi saata
Hiiumaa vigursaagijate ühenduse juht Silver Treiman rääkis, et see on peaaegu sama piirkond, kus Ivo Mänd kord vigursaagimise demonstratsiooni nägi ja tema huvi selle kunstiala vastu tekkis.
Hiidlasi kutsuti läbi viima kahte vigursaagimise töö-tuba. Põhja-Karjalas asuvas Ilomantsis oli töötoas seitse osalejat, Saarijärvel üle paari-kümne soovija. “Kahjuks pidime osa neist tagasi saatma – sealne huvi oli väga suur,” ütles Treiman.
Nad õpetasid ohutustehnikat, sae käsitsemist ja vigursaagimise töövõtteid, mis ei kattu tavalise saagimise töövõtetega. “Tavasaagimisega pole seal midagi pistmist,  vahel on ka saag hoopis valepidi käes,” kinnitas Treiman. Aga ka kunstilist poolt – puu kui materjali vaatlemist, okste kasutamist, erinevate puu-
liikide eripära, kuju lõhenemise vältimist jms.
Õpilaste hulgas oli igas eas ja mõlemast soost huvilisi. Päevade jooksul valmisid ka mõned kujud. Tulemused olid üle ootuste fantastilised, kümne päeva jooksul valmisid õpilastel ka mõned kujud, mille üle isegi meistrid võiksid uhkust tunda.
Ilomantsis olid põhiliseks töömaterjaliks mänd ja kuusk, Saarijärvel ka lisaks lehis, nulg ja tõrvamänd. Kusjuures lehist said isegi hiidlased saagida esimest korda.
Kõik valminud kujud jäid korraldajatele, Saarijärvi muuseumile ja Ilomantsi kultuurikeskusele.
Võidutöö saagis hiidlanna
Viimasel päeval Ilomantsis osalesid meie saagijad vigursaagimise rahvusvahelisel võistlusel Karukisa ehk Karuvõistlus. Kahe tunni jooksul tuli saagida karuteemaline kuju ja hindajateks oli pealtvaatajad. “Ilomantsis on karu eriti populaarne loom,” selgitas Treiman.
Karukisa võitis Hiiumaa vigursaagija Maire Põldma taies, kus karu vaatab kahe seenekübara vahelt välja. Tema töö edestas nii Itaalia, Soome kui Leedu võistlejaid.
Silver Treiman ja Ivo Mänd märgiti ära kui erilise tähelepanu osaliseks saanud tööde autorid.
Kogu reisi pikkus oli 1800 kilomeetrit ja see läbiti väikebussiga, mille järele haagis kogu vajaliku tehnikaga – kompressor, igal osalejal vähemalt viis erinevat saagi ja muud tehnikat.
Ettevõtmist rahastas Euroopa Liidu ja sõitu toetas Jetoil.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411