Teisipäev, juuli 23, 2013
 

Kuiv hein saab peagi varju alla

Vanarahvas räägib, et heina tehakse enne jaagupipäeva, muidu läheb raud kõrde. Hiiumaal on kõik asjad hilisemad, aga tänavu tekkisid põldudele heinapallid alles juuli keskel. Nüüd ootavad need äravedamist.
Heinategu veiste tarbeks on enamjaolt lõppenud nii OÜ Hiiumaa Agri kui OÜ Männaka põldudel, hein on varutud lammastele ja kitsedele ka perekond Vannaste Lepaniidi talus.
Heinategu on läinud lihtsamaks
Õnneks on tänavu jagunud nii rohukasvu kui heinailma. “Heinavarumise aeg oleneb ilmast, kas saab kogu loog palli kolme-nelja päeva või nädalaga,” kinnitas paarisajapealise lamba- ja kitsekarja omanik Kaire Vannas. Perenaise hinnangul midagi eriti rasket tänapäeval heinateos ei ole.
“Mul on kaks traktorit, üks niiduk, üks heinapress, üks kaaruti ja üks naine,” esitles peremees Tiit Vannas söödavarumise abivahendeid. Ta kiitis, et PRIA toetustega muretsetud uus tehnika peab paremini vastu kui vana, kolhoosiaegne. Ka pole enam tarvis reha ja vikatiga heinale minna ega käsitsi heina kokku panna.
Esimesed heinarullid veeresid Käina valla Lepaniidi talu heinapressist põllule juba juuni lõpus, silotegu lõppes paar nädalat tagasi. Kokku varuti heina ja silo umbes 90 hektarilt. Karja ületalve toitmiseks on tarvis ligi 300 rulli heina ja 100 rulli silo.

Vaja nii heina kui silo
Hiiumaa Agro OÜ juhatuse liige Sulev Matto rääkis, et lüpsil olevad lehmad söövad enamjaolt silo, mis on toitvam. Sellel perioodil, kui lehm ei lüpsa, söödetakse neid aga põhiliselt heinaga. “Hein on kariloomade peamine koresööt, veis vajab seda aastasest söödakogusest kaheksa kuni kümme protsenti,” selgitas Matto.
Hiiumaa Agro üle 400pealisele karjale, kus 136 lüpsilehma ja 300 noorlooma, on vaja teha umbes pool tuhat rulli heina. Kuigi hein on kuivatatud ja pallitud, on kogu söödast varutud alles üks kolmandik. Nädala lõpus hakatakse kuiva heina palle varju alla vedama. “Hein tahab ikka järelkuivada, seda pole mõistlik samal päeval kui rullitakse ka küüni vedada,” selgitas Matto.
Juuli keskpaigaks oli ettevõtte Pühalepa valla maadel asuvatelt põldudelt hein varutud ja algas teine niitmine silo tarbeks. Silo tegemiseks niidavad nad rohumaid kolmel korral.
“Hein kasvas üldiselt ilus, esimene niide oli vähe hõre, aga pärast vihma on rohi tihe,” kiitis Matto.
Käina vallas Männamaa külas toimetava OÜ Männaka 500pealisele karjale, kus on 120 lüpsilehma, 70 ammlehma ja noorloomad, tuleb heina teha 400 hektarilt.
“Nibin-nabin saab kohe lõpetatud,” ütles ettevõtte üks omanikest Martin
Vallikivi. Paar üksikut põldu on veel niita jäänud, siis on kogu vajaminev heinakogus valmis.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411