Teisipäev, juuli 16, 2013
 

Hiiu Kalur rühib ülespoole

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Reedel Suursadamas peetud rahvarohkel kalurite päeval pidas talvel ootamatult lahkunud isa Ülo Esta asemel kõnet ASi Hiiu Kalur uus juhatuse liige Tanel Esta, kes ütles, et ettevõttel läheb hästi.
Nimeliselt ta pidupäevakõnes kedagi ta esile ei tõstnud. “Kõik meie töötajad igas osakonnas olid tublid, kõik väärivad tunnustust,” ütles Esta. Kokku töötab Hiiu Kaluris 59 inimest, neist meremehi 30.
Toomas ja Tiit Kõuhknale kuuluva ettevõtte eelmist aastat võib pidada väga edukaks, sest nii käibe- kui kasuminumbrid suurenevad. Mullune käive oli 4,09 miljonit eurot ja kasum 1,879 miljonit eurot. Aasta varem oli kasum 1,142 miljonit eurot.
Kokku on ettevõttel kuus kalapüügilaeva: Tenacious, Kaluri, Piirisaare, Kiipsaare, Papisaare ja Lavassaare.
Esta kinnitust mööda on kala püügikvoodid vähenenud, aga kalaturg on hea – kala müügihind on kümne aasta parim ja viimase kolme aastaga tõusnud u 30 protsenti.
Mullu püüdsid Hiiu Kaluri laevad ligi 11 000 tonni kala, sellest kilu 7000, räime ligi 3700 ja turska 70 tonni.
Esta ütles, et ettevõtte eesmärk on omapüütud kala ka ise töödelda, kas siis külmutada, teha vürtsikala või panna karpi. “Nii teenime nii laevastiku kui kala töötlemise pealt,” selgitas Esta.
Koos äripartneritega ostis AS Hiiu Kalur eelmisel aastal Soomest kalatehase, Länsirannikon Kala. Koos sellega saadi juurde ka räime ja kilu püügiõigust. Nüüd on ettevõttel neli tehast, Eestis  kolm: Saaremaal Läätsal, Pärnumaal Lius ja Audrus ning üks Soomes. Hiiumaale aga ilmselt niipea taas kalatööstust ei tule.
“Omada rohkem laevu, seeläbi rohkem püügivõimalusi, et oma tehased täisvõimsusel tööle saada,” sõnastas Esta Hiiu Kaluri arengueesmärgi.
Ootamatult ametisse
Talvel traagiliselt hukkunud isa Ülo Esta asemel märtsis ettevõtte juhatuse liikmeks määratud Tanel Esta rääkis, et kuigi ta oli isa kõrval juba mitu aastat töötanud, oli muutus siiski väga ootamatu. “Tema kõrval valmistasin ennast selleks ette, et isa suundub ühel päeval pensionile,” nentis ta.
“Praegu on tööd palju, kuna uut inimest pole juurde võetud ja püüame seniste juhatuse liikmetega hakkama saada.” Kaheliikmelise juhatuse teine liige on Urmas Reiman.
Varem töötas Tanel Esta firmas logistikuna ning tema tööks oli kõik, mis mahtus kütuse tellimise ja toodangu turustamise vahele.
Tanel Esta (36) on abielus, abikaasa Ruth (38) töötab praegu kahe- ja poolaastaste kaksikute Joosepi ja Miia kõrvalt ämmaemandana, pere vanem poeg Richard on juba 15aastane.
Spordipisik istub selles peres kindlalt sees, nii Tanel, Ruth kui ka Richard on kõvad orienteerujad. “Kaksikutest ei tea veel, mis neile meeldib, aga Richard tegeleb ka tennise ja korvpalliga,” lisas pereisa.
Samas tunnistas, ta, et nii viletsat orienteerumisshooaega kui see suvi pole tal ammu olnud. “Tööd palju, pere nõuab oma osa ja hobideks jääb viimasel ajal vähe aega,” nentis ta. “Lapsed kasvavad suuremaks, lähevad sügisel lasteaeda ehk jääb siis ehk rohkem aega,” ütles Esta ja avaldas lootust, et ehk järgmisel aastal ta orienteerumisrajal Toomas Mastile enam ei kaota.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411