Reede, juuni 14, 2013
 

Kuidas saada kärje seest mett

Harda Roosna | Hiiu Leht
“Et seda mett, mis ma selle kärje sisse olen pannud, kätte saada, tuleks mu maali vaadata rohkem kui üks kord ja kauem kui kümme minutit.”
Nii kõlab kunstnik Ilmar Kruusa­mäe soovitus neile, kes tulevad Kärdla kultuuri­keskuse näitusesaali tema hiidportreesid vaatama.
Poolteist korda kaks meetrit. Kuus meest. Kolme aasta töö. 1/13 tema suurtest portreedest. Kokku on neid 80 ringis.
Ühel maalil paarkümmend värvikihti. Iga ruutsentimeeter läbi maalitud. Hüperrealism, mil ka realismiga tegemist.
Näod. Silmad. Hambad. Kortsud. Nahk. Veresooned. Juuksed. Sünnimärgid. Habemekarvad. Inimene. Nii valusalt ligi.
Kunstnik ütles, et neid maale tuleb vaadata lähedalt, meetrikauguselt. Sama lähedalt kui ta ise neid maalib. Algul silmad ei oska, aga õpivad. Harjuvad. Liiga kaugelt kaob maali detaili- ja varjundirohkus. Sellest saab passipilt.
Sellepärast polegi Kruusamäel veebilehte, et internetis pole need maalid muud kui passipildid. Näitusesaalis, üleelusuuruses aga elavad. Kui kõnnid Tõnis Mägi maalist mööda, ta näoilme muutub ja tema silmad jälgivad sind. Matti Milius vaatab sust läbi. Ja Sven Kivisildniku kuldne naeratus lööb jalust nõrgaks. Kukust ma parem ei räägi, sest sellest ei saa rääkida. Need silmad ei lase.
Üks ja sama maal on hoopis teistsugune lambivalgusel ja päevavalges, täispäikeses ja varjus. Kruusamäe maalibki ainult päevavalguses. Akna kõrval. Sellepärast jääb talviti maalimiseks napilt aega. Sama napilt kui taevast valgust antakse.
Ja kui pilt valmis, tuleb sõela pesemine. See tähendab, et paar kuud ei maali ta midagi. Püüab unustada kõik mõtted, mille eelmise maali sisse pani ja oskused, mis omandas. Tuleb unustada, sest inimesed on ju erinevad. Väga erinevad. Üks ja sama inimene on ajas erinev. Nagu Kukumägi. Noor Arvo Kukumägi kusagil ja kunagi, nüüd Innokenti. Täisnimega Innokenti Arvo Kukumägi.
Muuseas, ülevaateteoses “Eesti maalikunst läbi aegade” on Kursi koolkonna kunstnikult Ilmar Kruusamäelt kolm portreed. Kokku 124 tööd 52 autorilt ja Kruusamäelt siis kolm. Näitus aga jääb siia vaadata augusti keskpaigani.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411