Teisipäev, mai 28, 2013
 

“Saagu soojus, saagu valgus!”

Kärdla kultuurikeskuses toimunud infopäeval sai kinnitust mõte, et säästa, peab teadma, kuidas.
Ants Kallaste Tallinna tehnikaülikoolist selgitas väikemajapidamise autonoomse elektritoite süsteemi, mille osad on päikesepatarei, tuule­generaator, akupatarei ja diiselgeneraator. Praeguste elektrivõrguga ühinemise tasude juures on selline iseseisev süsteem igati tasuv, kui liitumiskohani on 800 või rohkem meetrit.
Ettekandes “Majad ei kuluta energiat, inimesed kulutavad” näitas Kalle Virkus Tartu regiooni energiaagentuurist puust ja punaselt ette, et kui soojustad oma maja ära, kuid temperatuuri reguleerimiseks kasutad akna avamist, siis säästu ei tule.
Kohalik ettevõtja Tanel Malk selgitas ja juhtis tähelepanu, et kui osta soojustusmaterjale, tuleb vaadata etiketil olevaid andmeid. Näiteks soodne isolatsioonivill võib loodetud säästu mitte anda, sest materjali omadused ei lasegi seda stabiilselt seinas paigal hoida.
Soojuspumbad on ka uute elektrihindade juures ikka mõistlikud ning tagavad mugavuse ja stabiilsuse, kinnitas koos selgitustega Movek grupi juht Heino Uussaar. Pikaaegse praktikuna kummutas ta muuhulgas müüdi maasoojuspumba kontuurvõrgu ümber tekkivast igikeltsast.
Päeva teises pooles said osalejad valgustatud. Valgustuse olemusest ja eripäradest rääkisid Tiiu Tamm, Toivo Varjas ja Arvo Oorn Tallinna tehnikaülikoolist ning Mark Piirlaid LED House OÜ-st. Kõik osalejad said kätte valgustite (pirnide) pakendid ja koos teaduritega uuriti, mis neil kirjas on. Põhiline tähelepanu oli LED- ja energiasäästulampide omadustel ning erisustel. Selgemaks sai, miks “vana hea” hõõglamp tundub sooja, uued valgusallikad külma valgusega. Põhjuseks on erinevate valgustite spektri­osades kiiratava valguse intensiivsuse erinevus.
Külmana tunduv LED toodab samuti suures koguses soojust ning suurim põhjus LEDi läbipõlemisel on selle vähene jahutamine või süvendisse paigutamine. Kultuurikeskuse lava oli täis stende ja lampe ning igaüks sai oma silmaga võrrelda erinevaid valgusallikaid. Eriti kasulik oli päev neile, kes seisavad head ühiskondlike ruumide valgustuse eest, sest väikelaste ja vanurite ruumidesse mõned uued valgustid ei sobi. Samuti tuleks hoiduda magamistoas intensiivse sinise spektriosaga lampidest. Üllataval kombel soovitasid sarnaselt nii teadurid kui praktik mitte osta tundmatute firmade lampe, sest nende vastupidavus ja muud omadused ei vasta hinnale ega ole vahel isegi turvalised.
Energeetikapäev andis aimu, et valgustusest teame tavakodanikena vähe. Eriti süvenes arusaam, et  valgustuse eest vastutavad peavad end teemaga kurssi viima, enne kui valgustitega säästumeetmeid rakendama hakata. Säästa on täiesti võimalik, kuid tänaste võimaluste paljususes tuleb seda teha teadlikult.

HAIMAR SOKK
Energeetikapäeva materjalid on leitavad: http://hiiu.maavalitsus.ee/energeetikapaev2013

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411