Reede, mai 17, 2013
 

Kui palju lapsi on Eesti aasta emal?

Arno Nijjir
Pärast seda, kui Malle Kobin emadepäeval Eesti aasta emaks kuulutati, tekkis küsimus – kui palju lapsi tal siis õieti on?
Emadepäeval kuulutas Siiri Oviir Estonia kontserdisaalis välja aasta ema 2013 tiitli saaja Malle Kobini. Pärast seda teatas ERR, et Kobinitel on neli last ja praegu 12 kasulast. Seda viga paljundasid teised meediakanalid, kes uudist tsiteerisid.
Kobinite peres elab praegu neli last, Tallinna emadepäeva kontserdile ja vastuvõtule läks pere hoopis 15liikmelisena. Kui palju neid lapsi siis õieti on?
Malle (61) ja Leo Kobinil (62) on viis täisealist last Urmas (35), Tarmo (33), Siim (29), Mihkel (28) ja Sanne-Maria (22), kellest nii mõnelgi oli vastuvõtule kaasa võtta ka elukaaslane ja lapski. Vastuvõtule jäid tulemata Austraalias elav Tarmo, tema elukaaslane ja laps.
Kodus vajavad praegu igapäevast hoolt neli kasulast: Siret (18), Eiko (17), Elar (16) ja Siim (8).
Viimase 13 aasta jooksul on Kobinite peres lühemat või pikemat aega kodu leidnud kokku 12 kasulast – kuus tüdrukut ja kuus poissi. Lisaks on Malle ja Leo juba kolme lapse vanavanemad.
Kõik on õed-vennad
Malle Kobin ütles, et nende peres pole kunagi tehtud vahet omade ja võõraste vahel – kõigil on ema ja isa ja kõik on omavahel õed ja vennad.
“Täiskasvanud lapsed aitavad nooremaid nii kuidas saavad ega keeldu kunagi abistamast,” kinnitas suure pere ema. Ta tõi näite, et kui kellelgi on tarvis Tallinna minna, on kindlasti mõni vendadest nõus öömaja andma ja linnas ringi sõidutama.
Kobinid on veendunud, et kõigile lastele peab jääma kodu alles ka selleks ajaks, kui lapsed on täiskasvanud ja elavad omaette.
Igatsus tüdruku järele
Ema Malle rääkis, kuidas tal nelja poissi kasvatades tuli igatsus tüdruku järele, kellele punuda patse ja teha satside-pitsidega kleidikesi. Pärast 1998. aasta Armeenia maavärinat arutasid nad Leoga, et võtavad paar vanemateta tüdrukut perre kasvama. Selgus aga, et Armeenia riik kasvatab katastroofis orvuks jäänud lapsi siiski ise.
Mõned aastad hiljem saidki nad tütre, aga kuna neljast suurest vennast polnud pisikesele mänguseltsilist, nõudis Sanne-Maria endale õde. “Poistel on vennad, mul pole ühtegi “õdet”!” kurtis tüdruk.
Sedaaegu juhtus Malle televiisorist nägema üleskutset, kus otsiti kolme–neljaaastasele lastekodu tüdrukule kasuperet. “Õdet” nad seekord kahjuks ei saanud, aga nende soov ja kontaktid jäid süsteemi sisse. Hiljem tehti neile juba ettepanek pakkuda kodu vanemliku hoolitsuseta jäänud lastele.
Esimesed kasulapsed
2000. aastal, kui kaks vanemat last olid kodust juba läinud, tuli nende perre kaks esimest kasulast.
Nüüdseks on Malle Kobin olnud ema eest 12 kasulapsele ja ta on tulihingeline kasuperede pooldaja. “Vanema-lapse side saab välja kujuneda vaid pereringis, olgu need siis oma lihased lapsed või kasulapsed,” kinnitab ta. Samas teda tegelikult hirmutab teada­saamine, kui kaugele võidakse lapsed omaenda peres viia halva kohtlemisega.
Kasulapsed on Kobinite perre nii mõnelgi korral sattunud juhuse läbi, paar last on neid ka ise valinud. “Mul ei olnud südant öelda lapsele, kes valis mind oma emaks, et meile sa ei saa tulla,” selgitas Kobin. Samas ütleb ta, et pole mingi särav ja leebe tädike, pigem konservatiivsete põhimõtetega, suhteliselt range, õiglane ja otsekohene. Ju see siis lastele sobib.
“Mis siin raske saab olla, see on tavaline pereelu,” ütles Malle 35 aastat kestnud ja aina jätkuva emaksolemise kohta. “Ma ei kujuta ette, et istume koos Leoga kahekesi, nüüdseks juba 36 aastat koos – äkki meil polegi enam millestki rääkida – nüüd aga on elul sisu ja majas sagimist,” naeris Malle oma kodumaja avaras õues aiatoolis istudes. Ja lisas tõsinedes: “Mul on hea meel, et minu lastega on vähe probleeme.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411